Podsumowanie roku 2021

Podsumowanie roku 2021

Podsumowanie roku w działalności biznesowej jest ostatnio bardzo modne więc cóż – postanowiłem też podążyć za tą modą, gdyż akurat w tym wypadku uważam to za słuszne – oto moje podsumowanie roku 2021.

Od czego zacząć? Co na początek? Na początek pozwolę sobie przedstawić to co mi się udało, w czym ja osiągnąłem sukces. Następnie przedstawie to co … nie do końca się udało tak jak zamierzałem.

Podsumowanie roku – projekty

W tym roku rozpocząłem kilka ciekawych projektów zarówno z klientami jak i indywidualnie. Trzy duże projekty zdominowały moją pracę.

Psiakowo

Przede wszystkim dzięki współpracy z Panią Agnieszką Sikorą udało nam się pokazać światu jej hodowlę psów rasowych Piakowo. Przede wszystkim została stworzona strona internetowa https://psiakowo.net/ oraz przeprowadziłem działania pozwalające uruchomić profil Google. Zaskoczeniem niesamowitym było to że od momentu uruchomienia strony internetowej, w ciągu tygodnia pojawili się u Pani Agnieszki klienci którzy trafili do niej dzięki …. stronie internetowej. Tak szybkiego wzrostu zainteresowania nawet ja nie zakładałem w najśmielszych marzeniach.

Co ciekawe jestem szczególnie dumny z tego, że udało mi się nauczyć Panią Agnieszkę jak fotografować pieski by zdjęcia były piękne. Nie sztuka to zrobić będąc na miejscu lub spotykając się. Udało nam się tego dokonać zdalnie na odległość.

Zdjęcia wykonywane obecnie przez moją klientkę są cudne. Przede wszystkim jednak wyraźne, doświetlone i ostre, co było największym problemem.

Dodatkowo stworzyłem stronę: https://hodowcyhappydog.pl/ przede wszystkim dla hodowców psów rasowych.

Alfa Styl Lublin

Kolejnym projektem który wchłonął mnie na dobre na kilka tygodni, była strona lubelskiej firmy Alfa Styl. Dostępna pod adresem: https://alfastyllublin.pl/ – strona obecnie jest pozycjonowana przez inną firmę dlatego pierwotny charakter, który zakładałem został zmieniony.

FISH’KA sushi Świdnik

To wyzwanie którego podjąłem się w listopadzie.

ZAŁOŻENIE Umówiłem się z właścicielką restauracji japońskiej FISH’KA sushi na to, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy potroję liczbę zamówień.

Co mam zamiar zrobić?

  • ułożę proces sprzedaży na nowo
  • wprowadzę narzędzia sprzedażowe
  • zadbam o marketing i reklamę firmy

Jestem zdeterminowany ponieważ umowa jest taka, że jeżeli potroję liczbę klientów – właścicielka zapłaci mi za usługę. Za to co zrobiłem.Jeżeli nie … cóż – zdobędę doświadczenie do tego by innym firmom pomóc w skuteczniejszy sposób ;).

Na ten moment uruchomiłem stronę internetową https://sushiswidnik.pl/ wraz z wdrożeniem i integracją po raz pierwszy na taka skalę sprzedaży z pomocą 1koszyk.pl To już działa całkiem nieźle. z całości przygotowuje dokumentacje video w postaci vloga ukazującego się raz na dwa tygodnie. Ostatni odcinek możesz zobaczyć tutaj: https://youtu.be/W4_oFlXkKUk lub poniżej:

Kuchenne rewolucje – sushi Świdnik 🍣- VLOG odcinek 3 – reklama i statystyki

Więcej na temat projektu możesz przeczytać też pod adresem: https://sukcesstudio.pl/kuchenne-rewolucje-czy-raczej-biznesowe/

Warsztat Trolla

Wdrożyłem też sprzedaż internetową na stronie Łukasza Jakóbika – bardzo zdolnego człowieka który wykonuje świetne rzeczy – możesz co nieco jego wyrobów typowo hand made zobaczyć na jego stronie: https://warsztattrolla.pl/

Podsumowanie roku – mniejsze projekty

Pomniejszych stron internetowych było kilkanaście, dodatkowo kilka jest takich które z różnych powodów nie mogę obecnie o nich wspominać.

Podsumowanie roku -YouTube

Ten rok to zdecydowanie duży mój rozwój na tej platformie. Coraz bardziej doceniam potencjał jaki drzemie w wideomarketingu czego wyrazem najlepszym będzie fakt powstania takiego artykułu na ten temat: https://sukcesstudio.pl/wideomarketing-czyli-video-pomocne-w-biznesie/ oraz filmu o tej tematyce dostępnego pod tym linkiem: https://youtu.be/d35VwDF3W1U lub poniżej:

Videomarketing czyli Twój biznes na YouTube 📽 – co możesz zyskać dzięki video

Przede wszystkim to jednak coraz bardziej doprowadzana do perfekcji produkcja filmów począwszy od nagrania, odpowiedniego oświetlenia, czy zastosowanie odpowiednich mikrofonów po sam proces postprodukcji. Tutaj także dokonała się ewolucja. Jednak sporo nauki i pracy przede wszystkim musiałem w to włożyć ja, pracując nad dykcją, bardziej wyraźnym i czytelnym mówieniem, a także pracą nad tym jak mówić o pewnych rzeczach unikając żargonu informatycznego. To szczególnie trudne było gdy postanowiłem nagrać serie ekspercką dotyczącą podstaw SEO. Materiał przede wszystkim przygotowywałem dla moich klientów, aby uniknąć tłumaczenia po raz kolejny zawiłości i złożoności procesów dotyczących pozycjonowania strony internetowej czy też sklepu.

W jednym z filmów, jeden z widzów nazwał mnie Informatycznym Makłowiczem. Dziękuję bardzo. To dla mnie zaszczyt być porównanym do człowieka takiego jak Robert Makłowicz który jest legendą jeżeli chodzi o docenianie piękna życia, smakowania go, a zarazem przekazywania swojej ogromnej wiedzy dotyczącej kuchni poszczególnych miejsc na świecie.

Wprawdzie nie wzorowałem się do tej pory na nim, ale to chyba świetny wzór do naśladowania dla człowieka takiego jak ja starającego się przedstawić różne aspekty życia i jego związku z marketingiem, sprzedażą czy też rozwiązaniami informatycznymi.

Informatyczny Makłowicz – to ja! 😉

Niebywałym sukcesem okazał się jeden z moich filmów dotyczący projektu nowej polityki bezpieczeństwa pod nazwą RODO2.

Film na moment pisania tego podsumowania uzyskał 26 587 wyświetleń, co jest dla mnie wynikiem dużo ponad oczekiwania. Jeżeli chcesz zapoznać się z tym materiałem link do niego zamieszczam tutaj: https://youtu.be/CvvhEJptVIc lub możesz zobaczyć go też poniżej:

Ustawa o RODO 2 – tym razem obejmie KAŻDEGO – prostym językiem o co chodzi

Dużym powodzeniem cieszyła się też seria PigułkaITcontentu szczególnie odcinek o podstawach Gmaila dostępny tutaj: https://youtu.be/DLv5hYsFHDg lub poniżej:

pITc-S01E03-Jak wysłać maila z … Gmaila – pigułkaITcontentu

Oraz film jak korzystać z chmury Google czyli o DiskDrive dostępny tutaj: https://youtu.be/1rDpngi3qr4 lub poniżej:

pITc-S01E04-Dysk Google – Google Disk Drive dane w chmurze pigułkaITcontentu

Ponad setka filmów w jeden rok

W tym roku wyprodukowałem grubo ponad setkę filmów. Nie tylko na mój kanał na YouTube – SukcesStudio, ale też dla kilku innych kanałów. W kilku przypadkach byłem współtwórcą – albo sam nagrywałem, a montował ktoś inny – przykładem niech będzie seria filmików dla lubelskiej szkoły pływania NEMO przykład do obejrzenia pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=aW-xg8n-QSk lub poniżej:

Szkoła pływania NEMO

Przygotowałem też materiał z Gali tańca dostępny tutaj: https://youtu.be/CffYOvGfRmg lub poniżej – tutaj całość wykonałem sam:

Gala tańca FLY FIVE 2021 – występy – 18 czerwca 2021 – Świdnik

Powyższe materiały zostały wykonane za pomocą można powiedzieć amatorskiego sprzętu, oraz oprogramowania płatnego jednak nie z najwyższej półki. Dlaczego o tym wspominam – bo chcę Tobie pokazać, że nie koniecznie trzeba mieć sprzęt za tysiące złotych by wykonywać niezłe materiały. Często wystarczające na potrzeby YouTube czy też mediów społecznościowych.

Zdolne ręce – mogą więcej

Ten rok to też napisanych mnóstwo tekstów, artykułów na kilka stron, przygotowanie prawie tysiąca grafik do stron internetowych materiałów video czy też do mediów społecznościowych.

Ku memu zaskoczeniu sporo w tym roku otrzymałem zamówień na projekty fotoksiążek. Tych projektów wykonywałem naprawdę sporo, można powiedzieć że w porównaniu z poprzednimi latami wzrost być o prawie tysiąc procent. Więcej szczegółów możesz na temat poczytać w moim artykule dostępnym tutaj: https://fotograflublin.com/lublin-fotoksiazka-projekty-albumow/

Książki, filmy, mentorzy

Ten rok to przeczytanych kilka książek, bardzo żałuję, że nie znalazłem czasu na więcej – szczególnie zapadła mi w pamięci książka Dale Carnegie która opisałem tutaj: https://sukcesstudio.pl/jak-zdobyc-przyjaciol-i-zjednac-sobie-ludzi/

Obejrzałem kilka filmów „biznesowych” kolejny raz „Big Szort”, po raz pierwszy The Social Network, McImperium oraz wiele filmów biograficznych.

Ze względu na pracę gdzie dość często jadę samotnie samochodem słucham … materiałów z YouTube. Oprócz Eksperta w Bentleju, świetnych materiałów Marcina Osmana, Mirka Burnejko, Fryderyka Karzełka, Bartka Popiela, Rafała Mazura – ZEN Jaskiniowca, Michała Szafrańskiego, Phila Koniecznego, poznałem mnóstwo świetnych materiałów na kanale Przygody Przedsiębiorców prowadzonym przez Adriana Zarzyckiego. Dużo dobrych materiałów miałem okazję zobaczyć dzięki Alexowi Barszczewskiemu. Artykuł na ten temat możesz zobaczyć tutaj: https://sukcesstudio.pl/klinika-negocjacji-alex-barszczewski/

Bardzo dużo nauczyłem się od Szymona Negacza, poznałem dzięki temu też firmę UseMe której możliwości dla tych co chcą wystawić fakturę mimo że nie maja działalności gospodarczej opisałem pod adresem tutaj: https://sukcesstudio.pl/faktura-bez-firmy-useme/

Wiele rzeczy się mi w tym roku udało. Niestety jest też ciemna strona. To co się nie udało.

Podsumowanie roku
Podsumowanie roku

Podsumowanie roku – moje porażki

Za mało w tym roku przeznaczyłem czasu na czytanie, czego bardzo żałuję. Przez ogólną sytuację, bardzo mało podróżowałem, zwiedzałem, poznawałem nowych miejsc. Za mało czasu przeznaczyłem też na networking co mam zamiar zdecydowanie zmienić w przyszłym roku.

Większość moich porażek w odchodzącym roku ma przede wszystkim podłoże w nie wyciąganiu wniosków z porażek. Przede wszystkim ciągle zapominam o powiedzeniu:

Chcesz mieć miękkie serce, musisz mieć twardą d…

Kolejny raz na mojej drodze życie ustawiło ludzi nie uczciwych, nie lojalnych, a przede wszystkim takich którzy nie potrafią zupełnie docenić tego co dostają. Szczególnie dzięki tym ostatnim okazuje się jak bardzo ważne są dobrze spisane umowy. Na takie sytuacje straciłem w tym roku sporo czasu, energii, i włożonej pracy i zaangażowania. Często ludzie przychodzący do mnie uważają że działania które potrzeba u nich wdrożyć rozłożę na lata. Jednak często nie ma na to czasu. Szczególnie często nie rozumieją, że w obecnych czasach pozyskanie dla nich klientów to często być albo nie być dla ich firmy. I wcale nie jest tak, że jakoś to będzie, zobaczymy, może kiedyś, nie w tym roku itp.

Czasem wystarczy małe działanie,praktycznie przy prawie zerowych kosztach. Miałem okazję przekonać się niejednokrotnie w tym roku o tym jak firma zwiększa ilość klientów kilkunastokrotnie, czy też przychody o 300, czy nawet 1000% – jednak stwierdzenie właściciela firmy w stylu – super pokazał mi Pan, że można robiąc to uzyskać świetne wyniki wiec, teraz znajdę firmę której zapłacę tysiące za to co miałbym u Pana kupić setki złotych pokazuje mi jasno że robię coś nie tak. Czyżbym nie doszacowywał to co oferuję?

Pewien mój imiennik powiedział mi kiedyś ważne słowa:

Klient musi czuć, że płaci. Jak tego nie czuje, nie docenia tego co dostaje.

To jest lekcja życiowa której ciągle jeszcze nie przerobiłem. Mam nadzieję zrobić to w nadchodzącym roku.

Projekty które nie wyszły

Zatrudniam Ciebie, ale dalej będę robić coś co do tej pory mi nie wychodziło – efekt będzie taki że zatrudniam kozła ofiarnego na którego zwale swoje niepowodzenia.

Takich projektów zaliczyłem w tym roku kilka, ale mam coraz większe doświadczenie także w porażkach więc ostrożnie inwestuje swój czas w projekty gdzie jestem zlewany czy mówiąc wprost oszukiwany.

Założyłem jakiś czas temu, że nie znoszę kłamstwa. Chcę robić, to co robię uczciwie. Wiem, to bardzo trudne w obecnych czasach, ale tym większa satysfakcja z uzyskanych efektów. Moich klientów o tym ostrzegam, nie chce by się obrazili więc jasno to określam – informacje jakie przekazuje nie maja na celu nikogo urazić, ale też szkoda mi czasu na wymijające odpowiedzi.

Kłamstwo
Kłamstwo

Mówię wprost, co trzeba zrobić, jak, jakie środki trzeba użyć i ile to może kosztować w zależności od zaangażowania drugiej strony. Jestem za tym by przekazywać wędkę. Nie rybę. Czyli wolę kogoś nauczyć, niż robić coś za niego. Szczególnie kiedy twierdzi, że nie ma pieniędzy na opłacenie takiej usługi.

Kilka takich projektów nie wyszło. Dlatego, że druga strona nie traktowała mnie poważnie, mówiąc wprost okłamywała mnie.

Fotografia – projekt zawieszony

W tym roku praktycznie zaniechałem projektów związanych z fotografią. Przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Nie mam takiej sytuacji, że sprzęt dostałem od mikołaja, bogatego wujka czy też z wyżebranej dotacji. Nie chcę się też zadłużać więc kredyty odpadają.

Owszem wykonałem w tym roku kilka sesji fotograficznych, jednak nie jest to ilość taka jak w poprzednich latach. Strona dotycząca fotografii https://fotograflublin.com/ dalej pozostaje, ale nie będzie pozycjonowana. Raczej też nie przewiduje zamieszczanie tam nowych artykułów. Nie będę tez przygotowywał filmów o tej tematyce na kanał fotograficzny. Mam ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie w tej branży jednak na chwila obecną wystarczy. Zostaje jeszcze projekt Fotografii Intymnej https://nocposlubna.pl/ ze względu na zupełnie inne podejście i klientów których bardzo szanuję i taki sam szacunek mam od nich za to co dla nich robimy.

Plany na rok 2022

Można przedstawić je pokrótce pisząc more, more more … Jednak wiele rzeczy nie wypiszę tutaj ze względu na to, że wolę opisywać coś co zaszło niż ujawniać na forum publicznym moje marzenia.

Spodobała mi się koncepcja propagowana przez Fryderyka Karzełka Heksagonu szczęścia:

Heksagon szczęścia - Fryderyk Karzełek
Heksagon szczęścia – Fryderyk Karzełek

Myślę, że to bardzo dobra koncepcja. Chciałbym bardziej wcielić ją w swoim życiu. Sporo zrobiłem w tym kierunku już w tym mijającym roku jednak wiele jeszcze pracy nad tym przede mną. W tym roku poważnie muszę się zabrać za swoje zdrowie. Przede wszystkim mam zamiar zejść radykalnie z masy ciała. Chcę pracować z ludźmi którzy doceniają moje umiejętności wiedzę i talenty. Mam wiele planów rozwojowych dotyczących działalności moje firmy jak i pracy na rzecz innych. Rok pokaże na co go stać. Wchodzę w niego z optymizmem. Zobaczymy jak to będzie.

Dodaj komentarz