Komputery, laptopy poleasingowe szczególnie w ostatnich latach stały się świetną ofertą którą warto rozważyć kiedy potrzebujemy sprzętu komputerowego. Na co warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zakupy?
Komputery poleasingowe jak 2 letnie samochody
Odpowiedź jest bardzo prosta – są jak mało używane samochody. Kupując samochód 2-3 letni kupujesz go za połowę ceny. Wiesz dobrze, że nie stracisz już tak bardzo na nim jak pierwszy właściciel, a zarazem kupujesz samochód sprawdzony – wszystkie usterki fabryczne już załatwił poprzedni właściciel. Tobie zostaje się cieszyć nowym nabytkiem przez kolejne 2-3 lata. Często jeszcze połowę tego okresu masz na samochód gwarancję.
Autentyczna historyjka z jednego ze sklepów z komputerami:
– Czy może mi Pan polecić jakiś dobry komputer Acera? – pyta klient sprzedawcę
– Niestety musi się Pan zdecydować czy chodzi Panu o Acera czy o dobry komputer …
Komputery poleasingowe to takie które najczęściej pracowały w dużych firmach, w bankach itp. To nie były komputery robione z założenia do użytku domowego. Przeciętny użytkownik komputera domowego używa go około 4 godzin dziennie. Jak była pandemia to ten czas dochodził do 10 godzin dziennie. Komputer w firmie pracującej na trzy zmiany pracuje 24/7. Musi być tak zrobiony by dał radę tak przez 5-7 lat – cykl życia komputera. Często gwarancja na komputer firmowy to 3-4 a nawet 5 lat.
Więc …
Jeżeli kupisz komputery poleasingowe 2-3 letnie to kolejne 3-5 lat często spokojnie Ci taki sprzęt posłuży. W razie problemów jest mnóstwo używanych części które za niewielką opłatą możesz zakupić i wymienić. Zaznaczam dotyczy to dobrych komputerów „firmowych” takich marek jak: Dell czy HP, Fujitsu Siemens itp.
Gwarancja – czytaj to co małym drukiem
Czasem kupujący komputery myślą że maja na nie dużo gwarancji. To jest przede wszystkim argumentem za tym by kupować sprzęt nowy. Więc zacznijmy od tego punktu.
Kupując komputer w sklepie dostajesz gwarancję. Jednak często okazuje się że gwarancja nie obejmuje całości. Często bateria – akumulator w wypadku laptopa objęta jest tyko 6 miejscami gwarancji, a często zdarza się, że jeszcze mniej.
Często ludzie są zdziwieni – nowy komputer i już nie działa. Ja bardziej dziwie się jak tak się dzieje gdy ta choroba dotyka poleasingowe.
Nowy laptop to jest to
Większość laptopów nie opuszcza budynku w którym jest używana. Zauważyli to producenci. Przede wszystkim dla producenta oznacza to, że sprzęt nie musi być tak solidny jak produkowano go kiedyś. Stąd cale mnóstwo „tanich laptopów” które maja przede wszystkim ładnie wyglądać.
Szczytem są laptopy gamingowe które właściwie powinny mieć w komplecie lodówkę lub klimatyzator bo grzeją lepiej niż niejedna farelka, a dzieje się tak zaraz po uruchomieniu komputera. Wtedy kiedy jeszcze nie udało się uruchomić żadnej gry. Jednak są często śliczne, kolorowe istna dyskoteka w remizie.
Niestety są to zupełnie inne komputery od tych co pracują w firmach. Te komputery rzadko można zobaczyć w sklepach, szczególnie w marketach. Tam nie znajdzie nabywcy sprzęt który może pięknie nie wygląda ale jest solidny. Wartość takiego sprzętu musi być odpowiednio wyższa. Więc cena nie będzie tak atrakcyjna jak kolorowego komputerka z systemem w wersji Home. A właśnie z systemem.
System operacyjny
Dalej wielu kupujących nie rozumie, że system operacyjny nie jest integralną częścią komputera. No chyba, że mówimy o komputerach spod znaku nadgryzionego jabłka. Bitwa o ceny trwa. Klienci chcą coraz taniej więc … proszę bardzo. Część komputerów sprzedawanych jest w sklepie bez systemu operacyjnego, lub z darmowym systemem. Np. Linux. Czy są one gorsze? Nie to zależy do czego komputera potrzebujesz.
Nawet jeżeli w markecie kupujesz komputer z systemem Windows to czasem zdarza się że trzeba go aktywować w ciągu 30dni. Standardową praktyka jest instalacja systemu w wersjach podstawowych np. home. Teoretycznie niewiele to zmienia dla użytkownika. Jednak niektórych bardziej zaawansowanych opcji systemu po prostu nie będzie.
W wypadku gdy mamy komputery poleasingowe zwykle jest na nich zainstalowany system w wyższych wersjach: proffesional czy nawet premium.
Czy warto?
Na koniec pytanie czy warto kupować komputery używane. Ja odpowiem stanowczo tak. Dzięki temu często możemy kupić sprzęt o połowę ceny tańszy, sprawdzony, w wersji „dla firm” który jeszcze długo nam posłuży. Szcególnie jak zaczynasz biznes od zera warto przemyśleć taką opcję. Tak jak wielu milionerów przyznaje się do kupowania samochodów 2-3 letnich tak i tutaj: oszczędzają bogaci i nam się to opłaci.
Dziękuje firmie Return z Lublina za możliwość wykonania zdjęć ilustrujących ten artykuł. https://return.com.pl/
Kim jestem?
Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.
Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.
Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.
Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.
Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.