Wideomarketing czyli video pomocne w biznesie

Wideomarketing czyli video pomocne w biznesie

Wideomarketing to jeden z najskuteczniejszych sposobów docierania do klientów, pozyskiwania leadów, czy też znajdowania pracowników. Dlaczego jest tak słabo wykorzystywany przez firmy? Powodów jest kilka, przede wszystkim wymieniany jest argument, że jest to trudne. Jednak czy nie warto tego robić?

Wideomarketing dlaczego NIE

Najczęstsze argumenty wysuwane przez oponentów tej formy reklamy są następujące:

  • wykonanie materiału video jest trudne,
  • trzeba mieć cały sprzęt do nagrywania,
  • trzeba jakoś wyglądać, na co dzień nie ma czasu,
  • nie wyglądam super więc nie chce się pokazywać,
  • kto to potem będzie oglądał,

Jak to jednak jest w praktyce?

Wykonanie materiału Video jest trudne

Po części to prawda. Wykonanie materiału wideo, nie jest tak proste jak napisanie posta. Jednak nagrywając krótkie materiały poniżej 5 minut można je wykonać praktycznie bez montażu. Po prostu włączasz nagrywanie, mówisz co masz do powiedzenia i … wyłączasz nagrywanie. Jeśli jest OK … publikujesz. Jeżeli nie – powtarzasz nagranie.

Wykonanie materiału Video jest trudne
Wykonanie materiału Video jest trudne

Trzeba mieć sprzęt do nagrywania

Prawie każdy z nasz ma telefon komórkowy. Dobry telefon spokojnie posłuży do nagrywania. Owszem warto zainwestować w mini statyw – koszt około 15zł. W bardziej zaawansowanej wersji warto zadbać o dźwięk – np. mikrofon krawatowy – koszt około 100zł, oraz oświetlenie np.: lampę pierścieniową koszt około 100zł.

Trzeba jakoś wyglądać, na co dzień nie ma czasu

Czy nie jest tak, że w każdej chcieli będą w pracy możesz mieć spotkanie z potencjalnym klientem? Jeżeli tak to może nie ma sensu pokazywać się na filmie tak jak na co dzień nie wyglądasz.

Nie wyglądam super więc nie chce się pokazywać

To bardzo częsta wymówka. Cóż nie każdy wygląda jak gwiazda filmowa. Jednak chyba tego nie oczekują tez klienci. Oczekują profesjonalizmu, wiedzy, meteorytyki, czasem z odrobiną humoru i może nawet dystansu do siebie. Chcą zobaczyć w tobie normalnego człowieka. Bo kontakt z drugim człowiekiem w ostatnich latach staje się coraz bardziej oczekiwany.

Kto to potem będzie oglądał

Często będą oglądać to Twoi potencjalni klienci. Może przyszli pracownicy. Pewnie zobaczy to też konkurencja. Jednak powtórzę to co wyżej – ludzie chcą kupować od ludzi. Bo za fasadą „w naszej firmie” mogą kryć się różni ludzie. I dobrzy i ci nie koniecznie. Tutaj maja okazję poznać Ciebie bliżej. Tutaj widzę Ciebie i dzięki temu rośnie Twoja marka. Twoja rozpoznawalność. Chyba że robisz coś czego się wstydzisz … to już inna sprawa.

Videomarketing na Youtube
Videomarketing na YouTube

Twój handlowiec 24/7/365

Materiały filmowe które zamieścisz na firmowym kanale na YouTube zostaną tam zapewne na dłużej. Jest to reklama sama w sobie. Odpowiednio opisane, otagowane filmy będą twoim handlowcem przyciągające lidy jeszcze przez wiele lat. Jest to świetna inwestycja w przyszłość.

Sam stosuje też filmy, które uzupełniają moją ofertę na stronie internetowej. Często zamiast odpowiedzi na pytania klienta przesyłam mu odpowiednie filmiki na interesujące go tematy. Dzięki temu nie muszę kolejny raz opowiadać komuś tego samego, tylko po prostu może on zapoznać się z danym materiałem w dogodnej dla niego porze i miejscu.

Twój handlowiec 24/7/365
Twój handlowiec 24/7/365

Wideomarketing element lejka sprzedażowego

Filmy na YouTube są świetnym elementem lejka sprzedażowego. Uzupełniają informację ze strony, handlowców, materiałów reklamowych. To też element prowadzący do strony lądowania – o czym pisałem w artykule: https://sukcesstudio.pl/idealny-landing-page/

Większa wiarygodność

Jeżeli w internecie jest więcej informacji o Twojej Firmie niż o Twojej konkurencji – wygrywasz. Mimo podobnej oferty, zaangażowania masz przewagę nad konkurencją. Często wielu klientów waha się przed podjęciem decyzji, nie mając odpowiednich informacji o Tobie i Twojej Firmie.

Większa wiarygodność
Większa wiarygodność

Zdobywanie klientów i pracowników

Wideomarketing to nie tylko zdobywanie klientów. To też świetny sposób na zdobywanie pracowników. I to jakich. Przede wszystkim takich którzy CHCĄ PRACOWAĆ w Twojej Firmie. Chyba nie muszę Cie przekonywać jak wiele jest wart pracownik z takim podejściem.

Nie wierzysz? Sam w to nie wierzyłem, ale mam dowód. Poniżej autentyczny SMS jaki otrzymałem po opublikowaniu filmu – możesz zobaczyć go tutaj – na temat restauracji japońskiej w Świdniku:

Pracownik pozyskany dzięki filmowi na profilu firmy - historia autentyczna
Pracownik pozyskany dzięki filmowi na profilu firmy – historia autentyczna

Finanse

Koszty prowadzenia kanału na YouTube różnią się w zależności od zaangażowanych środków (ludzie, sprzęt, wynajęte pomieszczenia itd.), częstotliwości publikacji, oraz kilku jeszcze innych czynników. Twórcy kanału: Przygody przedsiębiorców https://przygody.tv/ w jednym z ostatnich wywiadów przedstawili, że obecny koszt (koniec 2021) prowadzenia kanału przez ich firmę to kwoty rzędu od 5 do 15 tysięcy złotych mieisięcznie. Niższe ceny pewnie możesz uzyskać od ludzi prowadzących kanały z mniejszymi zasięgami: https://sukcesstudio.pl/juz-ponad-100-filmow-na-kanale-sukcesstudio/

Najtaniej jest oczywiście jeżeli zlecisz pomoc w konfiguracji YouTube i … zaczniesz publikować samemu. Wbrew pozorom nie wymaga to wielkich inwestycji, internet pełen jest też świetnych materiałów na temat przygotowania filmów video do publikacji.

Jeżeli temat Cię zainteresował i chcesz wiedzieć więcej, zapraszam do obejrzenia mojego filmu na ten temat zamieszczonego pod adresem: https://youtu.be/d35VwDF3W1U lub bezpośrednio możesz zobaczyć ten materiał poniżej:

Dodaj komentarz