Networking pomoc w Twoim biznesie

Czy Networking może pomagać w biznesie? Jak najbardziej. Co robić by był jednak skuteczny? Jakimi zasadami się kierować? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Co to jest networking?

Zacznijmy od definicji jaka można znaleźć w Wikipedii:

Networking – proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów. Wikipedia

W wypadku biznesowym to tworzenie sieci kontaktów, które sprzyjają wymianie informacji, uzyskaniu rekomendacji oraz wspieraniu się w świecie biznesu. Stwarza to okazje do znalezienia nowych możliwości zawodowych, oraz brania udziału w interesujących projektach. Coraz częściej przedsiębiorcy zauważają, że networking jest skutecznym narzędziem rozwijania firmy, ponieważ stwarza możliwość pozyskiwania nowych klientów, znalezienia partnerów biznesowych oraz zwolenników oferowanych produktów lub usług. Przede wszystkim sprzyja tworzeniu trwałych relacji zawodowych.

Networking – proces wymiany informacji
Networking – proces wymiany informacji

Relacje biznesowe

Poszerzanie liczy kontaktów, a dzięki temu znajdowanie nowych rynków zbytu to podstawowe założenia w tym wypadku. Nie sztuką jest jednak zdobyć kontakty. Sztuka jest budowanie relacji. Często nie tylko biznesowych ale opartych też głębiej.

Networking - SukcesStudio
Networking – Sukces Studio

Pozyskiwanie kontrahentów

Chcesz pozyskać kontrahentów? Zbuduj dobre i trwałe relacje. Często zamiast wydawać miliony na marketing okaże się, że zdobycie pewnych kontaktów, czy też dotarcie dzięki nim do odpowiednich osób znacznie ułatwi Ci zbudowanie relacji biznesowych. Co za tym idzie łatwiej będzie Ci pozyskać kontrahentów.

Networking a rekrutacja

Szukasz dobrych pracowników? Szukasz ludzi zaufanych? Chcesz pozyskać wartościowych specjalistów? Kontakty biznesowe nawiązane dzięki networkingu na pewno w tym wypadku dobrze zadziałają. To wszystko możesz osiągnąć w dużo prostszy sposób niż mogłoby się wydawać. Dzięki nawiązanym kontaktom łatwiej „rozpuścisz wici”, kogo poszukujesz. Zwykle też dostaniesz informację o potencjalnym pracowniku wraz z rekomendacją. Odpadnie poszukiwanie na własną rękę i przechodzenie przez często czasochłonny i kosztowny proces rekrutacyjny.

Networking - sposób na szukanie dobrych pracowników
Networking – sposób na szukanie dobrych pracowników

Jak korzystać z networkingu w praktyce

Poniżej przedstawiam kilka praktycznych wskazówek jak korzystać z networkingu.

Przede wszystkim ważne jest to, że warto się odpowiednio przygotować. To „odrobienie lekcji” zaprocentuje później.

Dowiedz się, kto przyjdzie

Na początek warto dowiedzieć się kto przyjdzie na spotkanie. Pominę oczywisty fakt, że osoby na których spotkaniu nam zależy dobrze by było wiedzieć jak wyglądają. Warto wyszukać informacje o danej osobie. Obecnie zwykle mamy ułatwione zadanie ponieważ nie jest problemem przejrzeć social media, informacje na stronie firmy czy też inne informacje wyszukane w sieci. W miarę możliwości potwierdzamy nasze kwerendy. Dobre przygotowanie to podstawa. To od Ciebie zależy (pracy przez Ciebie w to włożonej) czy nawiążesz kontakt.

Wyznacz sobie cel

Jakiego kontaktu szukasz. Kogo chcesz spotkać. Określ Twoje priorytety. Przygotowując ten artykuł na kilku stronach znalazłem informacje że na takie spotkanie masz zabrać wizytówki i … swoje CV. Naprawdę? Jak to ma wyglądać. Ktoś mi daje wizytówkę, a ja mu swoje CV? Ale po co? Przecież jak zainteresuje swoja osoba rozmówce to biorę od niego wizytówkę i umawiam się, że CV wyśle jutro na maila. Po co ktoś ma nosić takie duże kartki?

Spotkanie networkingowe
Spotkanie networkingowe

Opowiedz o sobie

Stajesz przed osoba na której Ci zależało i … wypadało by się przedstawić. Ale nikt nie chce słuchać wykładu. Masz na to 15 do 30 sekund. Co powiesz? – kolejny raz proponuje – przygotuj to wcześniej. Poćwicz przed lustrem. Wręczanie lub wymiana wizytówek bez słowa nie jest najlepszym sposobem.

Jakich błędów unikać zobacz w filmie Alexa Barszczewskiego:

Networking – wykorzystuj okazję

To nie jest tak że kontakt nawiążesz tylko na sali konferencyjnej. Właśnie głównie tam nie koniecznie. Przede wszystkim spotkania poza sala są owocne. W kolejce po kawę, w drodze do windy czy .. może w zupełnie innym miejscu. O ile przedstawienie się, określenie celów itp. możesz zaplanować to tutaj zadzieje się magia. Możesz trafić na kogoś kogo tak naprawdę potrzebujesz. Otwartość bardzo się tutaj przydaje. Nikogo nie lekceważ. Czasem aby dotrzeć do kogoś wielkiego łatwiej się dostać poprzez kogoś mniejszego.

Kontakt to podstawa - utrzymanie relacji to właściwa droga
Kontakt to podstawa – utrzymanie relacji to właściwa droga

Networking – utrzymaj kontakt po spotkaniu

To bardzo ważne. Przede wszystkim po spotkaniu w ciągu kilku dni – max do tygodnia czasu koniecznie się odezwij do danej osoby. Nawiązanie relacji to jedno, ale ich utrzymanie to o wiele trudniejsza sztuka. Przede wszystkim jednak to utrzymanie relacji przynosi efekty. Warto się na tym skupić.

Networking
Networking

Podsumowując

Zdobycie kontaktów to pierwszy krok. Budowanie relacji to drugi. Dopiero mając zbudowane zdrowe relacje gdzie obie strony są zadowolone z takiego kontaktu możesz korzystać z tak zbudowanej sieci networkingowej do budowania swojej pozycji i realizacji swoich celów.

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.



Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]