Czy konto na YouTube jest płatne?

Czy konto na YouTube jest płatne?

Czy konto na YouTube jest płatne – z założenia nie. Jest jednak małe ale – zależy co chcesz robić i do czego chcesz je wykorzystać.

Stare powiedzenie mówi że:

Wszytko powiedziane przed ale, jest nie istotne.

To jak jest w tym wypadku?

YouTube – o co w tym wszystkim chodzi?

YouTube – używany też jest skrót YT – serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów.

Przede wszystkim nasuwa się pytanie skąd w takim razie pomysł opłat?

Czy konto na YouTube jest płatne
Czy konto na YouTube jest płatne?

Początki YouTube

Na temat firmy można znaleźć taka informacje w Wikipedii – (tekst poniżej został skrócony na potrzeby artykułu przez jego autora):

YouTube został założony przez Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima, którzy byli wcześniej pracownikami przedsiębiorstwa PayPa.

Nazwa domeny youtube.com została aktywowana 14 lutego 2005, witryna była rozwijana przez kolejne miesiące.

Twórcy udostępnili publicznie pierwszą wersję serwisu w maju 2005, sześć miesięcy przed oficjalnym debiutem YouTube. Podobnie jak wiele innych technologicznych startupów,

YouTube wystartowało za sprawą tzw. anioła biznesu, mając jedynie prowizoryczne biuro w garażu.

Pierwszym filmem opublikowanym w serwisie YouTube był Me at the zoo użytkownika jawed (Jawed Karim). Film został załadowany 23 kwietnia 2005 o 20:27.

W czasie lata 2006 YouTube był jedną z najszybciej rosnących witryn internetowych i stał się 5. najbardziej popularną stroną w rankingu Alexa Internet.

Według badania z 16 lipca 2006 na YouTube oglądano 100 milionów filmów dziennie, a 65 tys. nowych filmów umieszczano na serwisie w ciągu doby. Witryna miała średnio 100 milionów odwiedzających miesięcznie.

9 października 2006 ogłoszono, że przedsiębiorstwo może zostać kupione przez Google za 1,65 miliarda dolarów z kapitałem akcyjnym. Umowa zakupu pomiędzy Google i YouTube została zawarta po tym, jak YouTube przedstawił ugody z trzema przedsiębiorstwami medialnymi, unikając prawnych konsekwencji naruszania praw autorskich.

Umowa została zawarta 13 listopada i była wówczas największą co do wielkości transakcją przedsiębiorstwa Google.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/YouTube

Kto to jest YouTuber?

Youtuber (wym. jutuber) – osoba zajmująca się tworzeniem i umieszczaniem filmów w serwisie internetowym YouTube.

Przykładem YouTubera mogę być ja – zamieszczam różne materiały na tej platformie od 2009 roku o czym możesz poczytać w artykule: https://sukcesstudio.pl/youtuber-z-lublina-kanal-biznesowy/

Czy konto na YouTube jest płatne?

Przede wszystkim jeszcze raz należy to podkreślić – konto w serwisie YouTube jest BEZPŁATNE. Zarówno można oglądać filmy bezpłatnie jak i też je zamieszczać. Można płacić za oglądanie filmów bez reklam – wybierając płatną wersję PREMIUM.

Płatne czy bezpłatne – podejście filozoficzne 😉

Przede wszystkim warto przypomnieć słynne powiedzenie, że w życiu nie ma nic za darmo.

ZAWSZE płacimy.

Pieniędzmi, swoimi danymi (prywatnością), czasem, uwagą (to w sumie tez czas), lub … zdrowiem.

Jeżeli w tym wypadku nie płacimy pieniędzmi to na pewno swoimi danymi, czasem, a w ekstremalnych wypadkach zdrowiem już tak.

Więc trudno na 100% stwierdzić że coś jest w tym wypadku bezpłatne 😉

Płatne czy bezpłatne?
Płatne czy bezpłatne?

YouTube – dla oglądających – brak konta – brak dostępu

Tutaj warto odróżnić dwie grupy – twórców, oraz oglądających.

Przede wszystkim oglądający – mogą oglądać za darmo materiały na YouTube bez rejestracji i za darmo.

Niestety nie mogą oglądać materiałów które są oznaczone jako nie przeznaczone dla wszystkich.

Serwis został zobowiązany do wprowadzenia ograniczeń wiekowych i realizuje to za pomocą dostępu do konta Google. na tym etapie jest realizowana polityka dotycząca wieku odbiorcy.

Mówiąc krótko – dopiero po założeniu konta Google i weryfikacji możesz mieć dostęp do pełni zasobów serwisu YouTube.

Kolejnym krokiem może być założenie konta Premium

YouTube Premium – co to jest?

Serwis YouTube Premium – płatny serwis streamingowy oferujący pozbawione reklam treści z platformy YouTube oraz oryginalne produkcje przygotowane dla platformy.

Jaki jest koszt YouTube Premium 2022?

Abonament YouTube Premium (obejmujący też YouTube Music) kosztuje 23,99 zł miesięcznie, a za 19,99 zł miesięcznie można korzystać tylko z YouTube Music.

Darmowa alternatywa dla YouTube Premium na telefon – NewPipe

Przede wszystkim aplikacja NewPipe została stworzona w celu oglądania YouTube na smartfonie, ale bez irytujących reklam i udzielania często zastanawiających uprawnień. Twórcy apki bezpieczeństwo danych stawiają sobie tak wysoko, że nie dają nawet opcji zalogowania się na konto. Więcej na ten temat: https://newpipe.net/ lub polecam też mój filmik na ten temat:

Co jednak kiedy masz zamiar zostać twórcą?

YouTube dla twórców - konto jest obowiązkowe
YouTube dla twórców – konto jest obowiązkowe

YouTube dla twórców – konto jest obowiązkowe

Aby zamieszczać materiały w serwisie YouTube obowiązkowe jest posiadanie konta Google. Co ciekawe dostęp do danego konta w serwisie można (a dla bezpieczeństwa nawet trzeba) warto mieć z kilku kont Google.

Prowadzę konta w serwisie YouTube dla kilku klientów ( teraz już bardziej kilkunastu) – więcej na ten temat tutaj:

Poprowadzę kanał YouTube Twojej firmy

YouTube dla biznesu

Kanał YouTube przede wszystkim zapewni ci dostęp do ponad 20 milionów użytkowników w Polsce i ponad 2 miliardy widzów na świecie! Czy chcesz ich jako klientów?

Zwykle praktykuje taki układ, że do konta mam dostęp zarówno ja jak i klient. Ustalamy też osobno kwestię obsługi konta pod kontem komentarzy itp.

Jakie są opłaty dla twórców YouTube?

Czy konto na YouTube jest płatne – konto jest bezpłatne, ale umieszczanie tam treści już nie zawsze – okazuje się, że w niektórych sytuacjach jest płatne:

Przede wszystkim państwo zauważyło, że na treściach udostępnianych na YouTube można zarobić.

Zarobić można nie tylko nakładając podatek na przychody które osiąga ktoś kto zamieszcza filmy na YouTube.

Pomyślano, że można zarobić znacznie więcej – podatek pobierać też od innych rzeczy.

Stąd powstały nowe przepisy:

Podatek ma dotyczyć nie tylko YouTube, ale i twórców kanałów na platformie.

Jej twórcy będą musieli pogodzić się z utratą części swoich wpływów na rzecz rządu PiS.

„Podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie oraz dostawcy platform udostępniania wideo prowadzący działalność w dniu 1 listopada 2021 r. (wejście w życie nowelizacji ustawy), są obowiązane do zgłoszenia usług do wykazu Przewodniczącego KRRiT do dnia 1 lutego 2022 r.” – czytamy w rządowym komunikacie.

Co prawda z treści nie wynika wprost, że nowy podatek dotyczy yutuberów. Ale wyjaśnia to dołączony do komunikatu dokument:

„Zgodnie z art. 4 pkt 6a ustawy, audiowizualną usługą medialną na żądanie jest usługa medialna: – świadczona w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej; polegająca na publicznym udostępnianiu audycji audiowizualnych na podstawie katalogu; – katalog jest ustalony przez podmiot dostarczający usługę.

Po spełnieniu w/w kryteriów za audiowizualne usługi medialne na żądanie mogą być uznane usługi świadczone przy wykorzystaniu platform udostępniania wideo np. tzw. kanały oferowane na platformie YouTube” – czytamy.

Jak zaznacza KRRiT, „zgłoszenia należy dokonać nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia udostępniania publicznego audiowizualnej usługi medialnej na żądanie/dostarczania platformy”.

Pieniądze uzyskane w ten sposób mają służyć rozwojowi Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło: https://natemat.pl/395829,nowy-podatek-pis-dla-youtuberow

Czy konto na YouTube jest płatne – podatek od YouTube?

Przepisy – jak to w Polsce zmieniają się niemalże z dnia na dzień.

Trudno wypowiadać się o tym jednoznacznie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ma ostatnio małe wpływy z abonamentu RTV, więc szuka pieniędzy gdzie indziej.

Zabrała się za dostawców VOD i VSP – wszelkie informacje znajdziesz na stronie:

https://www.gov.pl/web/krrit/dostawcy-vod1

Kto to jest YouTuberka
Kto to jest YouTuberka

Czy konto na YouTube jest płatne? – podsumowanie

Samo konto w serwisie YouTube zarówno dla oglądających jak i twórców jest bezpłatne. Płacimy „tylko” swoimi danymi – które musimy podać zakładając konto w serwisie Google.

Jeżeli chcemy oglądać materiały bez reklam – możemy zakupić konto premium lub zdecydować się na darmowe rozwiązania – jedno z nich opisałem w artykule.

Zostając twórcą – warto prowadzić konto dobrze i zgodnie z obowiązującym prawem. Dotyczy to zarówno umieszczanych treści (uwzględniając prawa autorskie, zgody na wykorzystanie wizerunku itp.) jak i obowiązujące w danej chwili przepisy prawa.

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.



Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz