Jak uczyć dzieci biznesu

Jak uczyć dzieci biznesu

Jak uczyć dzieci biznesu – czyli co zrobić by zasiać w dziecku ziarenko przedsiębiorczości, oraz umiejętności biznesowych. Z okazji dnia dziecka – artykuł specjalny.

Ze względu na to, że sam mam czworo dzieci temat jest mi bliski. Doskonale wiem, że przez zabawę można nauczyć dzieci przedsiębiorczości, podejścia do klienta, jak i podstaw finansów.

Podchodząc w ten sposób zwykła zabawa z dzieckiem w sklep, czy też w restaurację może pokazać nam jakie stanowiska pracy są potrzebne (zaopatrzenie, transport, sprzedawca, dbanie o reklamę, eksponowanie produktów, polityka cenowa i wiele innych), jakie role muszą wykonywać poszczególne osoby. Co należy do ich obowiązków i dlaczego się je zatrudnia.

Jednak możliwości do tego by uczyć dzieci biznesu mamy znacznie więcej. Możemy wykorzystać do tego filmy, seriale, książki czy też gry. Na późniejszych etapach możemy zacząć też uczyć finansów, posługiwania się narzędziami bankowymi.

O tym wszystkim chce wspomnieć w tym artykule.

Dzieci uczą się biznesu?
Dzieci uczą się biznesu?

Jak uczyć dzieci biznesu – oglądając z nimi serial

Na początek proponuje skorzystać z możliwości X muzy, czyli przenieść się w świat filmu, a konkretnie seriali w których są elementy biznesowe.

W ostatnim czasie opisywałem takie seriale więc pozwolę sobie zaproponować odnośniki do nich gdzie omawiam je bardziej szczegółowo:

Oraz serial który na pewno zainteresuje przyszłe bizneswomen:

Myślę że ciekawym pomysłem może być też obejrzenie wspólne kilku filmów biznesowych, chociażby film Mac Imperium. Ten temat poruszałem też w artykule który powstał dzięki zainteresowaniu mojego najmłodszego syna pomysłem na pracę w food trucku który opisałem dokładniej tutaj:

Czasem właśnie taki nie codzienny zawód czy też usługa może być początkiem ciekawej rozmowy z dzieckiem.

Jak uczyć dzieci biznesu – z książki

Książka ucząca biznesu od najmłodszych lat to bez wątpienia Kot Biznesik https://kotbiznesik.pl/ której autorem jest Arkadiusz Błażyca a powstała dzięki inicjatywie jednego z polskich biznesmenów – Jana Fijora.

Książka „wprowadza” dziecko w świat pewnych zagadnień opowiadając historyjkę pewnego kota.

To co zwraca uwagę, to zabieg celowy pokazujący imiona postaci jak i nazwy biznesów w książce:

  • Pan etat
  • Robert’s Kayaki  – Przystań kajakowa Roberta
  • Marian’s Buffet – Bufet Mariana
  • Henry’s Fort – warsztat Henryka
  • John Rock’s Fuel – Stacja paliw Jana Kamczyka
  • Thomas, Ed & Son – Sklep z lampami Tomasza, Eda i Syna

Książka przekazuje podstawowe prawa rządzące się w świecie biznesu takie, że na początku jest ciężka praca a później dopiero można cieszyć się z owoców poniesionego ryzyka.

Albo to, że trzeba mądrze planować swój biznes.

W książce jest wiele mądrych tipów, które pomogłyby nie jednemu dorosłemu.

Pamiętajmy, że w szkole nie uczy się świadomego podejścia do finansów i jest to zabieg celowy.

Po ciekawe książki dla dzieci warto też zajrzeć na półkę wydawnictwa ekspertia, gdzie znany „ekspert w Bentleju”, Maciek Wieczorek (Maćki to fajne chłopaki i coś wiem na ten temat) poleca obecnie już sporo książek.

Warto zajrzeć tutaj: https://expertia.com.pl/dla-dzieci/

Jak uczyć dzieci biznesu - pokazując jak to wszystko wygląda
Jak uczyć dzieci biznesu – pokazując jak to wszystko wygląda

Jak uczyć dzieci biznesu – poprzez gry

Gry też mogą uczyć biznesu. Oczywiście nie mam tu na myśli wyjątkowo gry komputerowe, ponieważ chociażby Monopoly, czy jak kto woli Eurobiznes tez świetnie się do tego nadają.

Gra w szachy czy warcaby też świetnie uczy wytrwałości strategii i wiele innych cech związanych z zarządzaniem.

Są oczywiście też gry RPG, i wiele powstających w ostatnim czasie nowych pozycji gier planszowych itp. jednak, o grach na różne platformy tez wypadałoby wspomnieć i to zrobię przypominając mój artykuł sprzed ponad roku:

Finanse

Jak uczyć dzieci biznesu, a przede wszystkim finansów – powstało na ten temat wiele stron, oraz specjalnych ofert bankowych. Nie jestem zwolennikiem niektórych rozwiązań, choć konto bankowe dla czternastolatka ma w swojej ofercie sporo banków.

Co w zamian?

Zwykle konto bankowe jest „pod opieką” rodzica – jest to często subkonto, ale zarazem pełnoprawny rachunek bankowy. Zanim przystąpisz do założenia konta przyda się pewnie jeszcze jeden element dorosłości czyli … dowód osobisty.

Jak wyrobić dowód osobisty?

Obecnie trzeba na taki poczekać około 30 dni, wiem coś o tym bo właśnie sam wyrabiam młodszym dzieciom takie dokumenty. O ile do 13 roku życia można złożyć wniosek elektronicznie to już powyżej 13 roku życia wniosek musi być złożony osobiście przez wnioskodawcę w obecności rodzica (lub innego opiekuna prawnego).

Wniosek on-line można złożyć pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/dowod-dla-dziecka-zalatw-online

Informacje na temat dowodu osobistego dla dziecka lub podopiecznego znajdziesz pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty-dla-dziecka-lub-podopiecznego

Wróćmy jednak do finansów.

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 14 lat wymaganych dla założenia konta dla dzieci czy młodzieży pozostają dwie opcje:

  • SKO
  • PeoPay KIDS

SKO – Czyli Szkolna Kasa Oszczędności – co to jest?

SKO (przyznam się, że nie wiedziałem, że to jeszcze działa) dostępna jest pod adresem https://sko.pkobp.pl/ Jak piszą specjaliści na stronie: https://businessinsider.com.pl/biznes/inwestowanie/edukacja-finansowa-dzieci-czym-jest-i-czego-dotyczy/e22rpf7

Jest to specjalny program edukacyjny, skierowany do dzieci w wieku od 5 do 13 lat, dzięki któremu dzieci już od najmłodszych lat mają możliwość zdobywania wiedzy m.in. z zakresu finansów i gromadzić pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych.

Uczniowie mogą odkładać pieniądze na elektronicznych kontach bankowych korzystać z serwisu internetowego sko.pkobp.pl, a także komunikować się poprzez platformę społecznościową https://www.szkolneblogi.pl/ SKO PKO Banku Polskiego jest systematycznie rozwijane i uzupełniane o nowe elementy dotyczące różnych obszarów.

CZYM JEST PeoPay KIDS?

Aplikacja PeoPay KIDS (tym razem bank PKO SA – z Żubrem) to świat finansów stworzony z myślą o dzieciach w wieku 6-13 lat i ich edukacji finansowej. Dzięki aplikacji PeoPay KIDS łatwo i przyjemnie nauczysz dziecko, że na wymarzone cele warto oszczędzać.

Czy te rozwiązania uczą finansów?

Trudno powiedzieć.

Na pewno jest to jakieś rozwiązanie.

Natrafiłem na nie przy okazji reserchu do tego artykułu i … pomyślałem, że warto też i to opisać.

Jak wygląda prowadzenie budżetu domowego może być dla nastolatka niezłą szkołą życia
Jak wygląda prowadzenie budżetu domowego może być dla nastolatka niezłą szkołą życia

Jak edukować innych ludzi z finansów?

W ekstremalnym przypadku z wiedzy o finansach nie wystarczy edukować dzieci, ale tez trzeba osoby dorosłe. Czasem – dorosłe dzieci. W takich wypadkach może przydać się materiał który nagrałem w tamtym roku:

Jak edukować ludzi wokół na temat finansów?

Niestety nie uczą tego w szkole, bo bardziej świadomi ludzie to … zagrożenie dla rządzących.

Większość Polaków twierdzi, że nie płaci podatków – już to pokazuje jak bardzo edukacja tego typu jest potrzebna.

Jednak jak się za to zabrać by nie urazić, nie wymądrzać się itp?

To już nie takie proste. o tym właśnie zagadnieniu jest ten film.

Jak uczyć dzieci biznesu?

Na pewno warto rozmawiać. Warto pokazywać dzieciom pewne sytuacje, zjawiska. Okazją do takich rozmów może być spacer, film, serial dotyczący tematów około biznesowych. Wydawnictwa poruszające tematy biznesowe także pomogą zrozumieć tematy finansowania, przepływu pieniędzy itp.

Nie ma co liczyć na szkołę.

Szkoła w Polsce nie ma i nie będzie miała programu który rzeczywiście będzie uczył czegoś sensownego.

Wszystko zostaje w Twoich rękach jako rodzica.

To może nawet lepiej.

Dzięki Tobie Twoje dziecko może być w pełni świadome i mądre.

Życzę Ci powodzenia w zmaganiach 😉

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.



Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz