Klub opiekunek, czyli jak uczyć się biznesu od małego

Klub opiekunek - czyli jak uczyć się biznesu

Klub opiekunek to jeden z świetnych seriali, który bez wątpienia warto polecić dzieciom, lub wręcz wspólnie z nimi obejrzeć, ucząc … biznesu. Tak jak najbardziej jest to świetny sposób na nauczenie dziecka tego czego z cała pewnością nie dowie się w szkole, a zdobyta w ten sposób wiedza z całą pewnością się przyda w życiu bardziej niż … wiele rzeczy które „poznają” dzieci w szkole.

Sam jako ojciec czwórki dzieci, przede wszystkim staram się uczyć wielu praktycznych rzeczy moich dzieci. Są one tez dla mnie inspiracją do tego bym sam się uczył nowych rzeczy, poznając często je wraz z nimi. Przykładem niech będzie chociażby artykuł na temat rozwinięcia od podstaw biznesu związanego z gastronomią, a konkretnie Food truckiem opisanym w moim artykule: https://sukcesstudio.pl/food-truck-jak-zaczac/

Zachęcam do zajrzenia, i przeczytania dziecku które chciałoby zacząć bardziej poważnie myśleć o takiej pracy.

Czym jest Klub opiekunek

Klub opiekunek czyli – The Baby-Sitters Club to amerykański serial komediowo – obyczajowy, stworzony przez Rachel Shukert, oparty na serii powieści dla dzieci o tym samym tytule autorstwa Ann M. Martin. Opowiada o przygodach siedmiu przyjaciółek, które zakładają własny klub opiekunek w Stoneybrook w stanie Connecticut. Ann M. Martin, autorka uwielbianej serii i producentka nowego serialu, stworzyła gamę niezwykłych i inspirujących postaci: dziewczyn z różnych domów i środowisk, o różnych temperamentach i światopoglądach, które zbliżył wspólny pomysł na biznes, a potem połączyły je rodzące się między nimi przyjaźnie.

Serial jest obecnie dostępny w serwisie Netflix od 3 lipca 2020 r.

Została wydana w serwisie Netflix 3 lipca 2020 r.

Jak z tego uczyć się biznesu?

Serial pokazuje krok po kroku całość od strony biznesowej. Przede wszystkim pokazuje poszczególne etapy powstawania firmy:

  1. Pomysł.
  2. Analizę pomysłu – biznes plan.
  3. Reklamę.
  4. Jak zdobyć pierwszego klienta?
  5. Jak rozmawiać z klientem, by zamówił usługę.
  6. Usługi dodatkowe.
  7. Analizę danych (współczynnik klikalności).
  8. W jaki sposób nawiązywać długotrwałe relacje z klientem

Oraz wiele, wiele jeszcze innych.

Przede wszystkim poprzez ciekawe historie mamy okazję poznać wiele pojęć ze świata biznesu, reklamy, marketingu. Jest to świetna okazja do zobaczenia w jaki sposób reklamować swoją działalność. Jak nawiązywać długotrwałe, relacje z klientami. Jak w praktyce wykorzystywać reklamę szeptaną.

Wiele z tych rzeczy spokojnie można by wprowadzić do firmy działającej w Polsce. Często nie wykorzystują nasi rodzimi biznesmeni, wielu z rzeczy które można zobaczyć w tym serialu. Może jednak warto czasem zajrzeć do podstaw i sprawdzić czy przypadkiem nie zapominamy właśnie o podstawach?

Sport – sposób na naukę biznesu?

Warto wspomnieć o tym, że nie tylko w ten sposób możesz uczyć swoje dziecko biznesu. Ostatnio powstaje wiele materiałów które świetnie się do tego nadają. Powstaje sporo książek, filmów które to pokazują. Bo nie sztuka jest siedzieć całymi dniami przy komputerze na … pożal się Boże … lekcjach zdalnych. Warto sþróbować czegoś z dala od ekranów i migających obrazków. Takim sposobem bez wątpienia jest sport. Nie jest istotne o jaką dyscyplinę chodzi, chociaż te grupowe, wymagają umiejętności pracy w zespole, „granie do jednej bramki”. oraz współdzielenie sukcesu.

Czyż nie jest tak też w pracy w dużych firmach gdzie, to często cały zespół działu sprzedaży często przy współpracy z działem marketingu walczy o wspólnego klienta, czy też wspólny sukces związany ze wzrostem sprzedaży.

SPORT – sposób na naukę biznesu – tą tezę potwierdza wiele życiorysów dobrych sportowców. Robert Korzeniowski – lekkoatleta chodziarz, , Adam Małysz skoczek narciarski, Krzysztof Hołowczyc kierowca rajdowy to tylko kilka nazwisk ludzi którzy dzięki temu że w sporcie uzyskali sporo, to wykorzystując wiedzę uzyskana podczas treningów, ale też nie oszukujmy się zbudowany brand, osiągnęli spory sukces w biznesie.

Jednak także dyscypliny indywidualne potrafią dać odczuć i nauczyć:

  • jak smakuje zwycięstwo,
  • jak dokonać analizy i odnaleźć to co warto poprawić,
  • pokazuje jak ważne jest dobre nastawienie,
  • udowodni, że nikt za Ciebie pewnych rzeczy nie zrobi,
  • uczy, że życie to nie tylko zwycięstwa,
  • uczy jak ważna jest praca,
  • pokazuje jak istotna jest regularność,

Czy osoba niepełnoletnia może w Polsce prowadzić działalność gospodarczą?

Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Na stronie Biznes.gov.pl, a dokładnie pod adresem: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00170 jest zamieszczona następująca informacja:

Osoba niepełnoletnia może prowadzić w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą.

Pamiętaj jednak, że każde działanie takiej osoby, od uzyskania wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) po zawieranie umów z kontrahentami, będzie wymagać zgody przedstawiciela ustawowego.

Jeżeli nie masz 18 lat i chcesz prowadzić działalność gospodarczą, wniosek o wpis do CEIDG musi złożyć twój przedstawiciel ustawowy. Najczęściej będzie to rodzic. Może to zrobić wyłącznie w wersji papierowej, w urzędzie gminy.

Wpis złożony w twoim imieniu przez rodzica zostanie zweryfikowany przez CEIDG. To oznacza, że cała procedura potrwa dłużej, a CEIDG, w razie jakichkolwiek wątpliwości co do uprawnień przedstawiciela ustawowego, może się na rejestrację firmy nie zgodzić. Jeżeli jednak na założenie przez ciebie firmy wyraził zgodę sąd, to twój wniosek o wpis do CEIDG nie będzie już podlegał dodatkowej weryfikacji.

Uwaga na ograniczenia

Pamiętaj! Każdy z rodziców może samodzielnie reprezentować dziecko. Zasada samodzielnej reprezentacji dziecka przez rodzica nie ma jednak zastosowania w przypadku istotnych spraw dziecka, jeżeli jedno z rodziców zgłosiło sprzeciw.

Osoby niepełnoletnie – od 13. do 18. roku życia – mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, czyli nie mogą dokonywać we własnym imieniu czynności prawnych, które powodują powstanie, zmianę lub ustanie stosunku prawnego. To oznacza, że nie mogą same zrealizować wielu standardowych czynności przedsiębiorcy – na przykład zawierać umów ze swoimi kontrahentami na dostawę towarów czy sprzedaż produktów. Ponadto w niektórych sytuacjach, na przykład przy umowie sprzedaży lub kupna nieruchomości, potrzeba będzie zgoda sądu na transakcję. Chodzi o sytuacje, gdy czynność dotyczy działalności przekraczającej zwykły zakres zarządu. Wówczas sami rodzice nie mogą dokonać takiej czynności, a muszą wystąpić o zgodę do sądu o zezwolenie na jej dokonanie.

Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się w momencie ukończenia 18. roku życia.

Przede wszystkim warto śledzić na bieżąco przepisy. Prowadzenie biznesu w Polsce nie jest tak dziecinnie proste jak w wielu krajach z cywilizowanym prawem, zalecam szczególną ostrożność przy podejmowaniu takich decyzji.

Czy Klub opiekunek można założyć w Polsce?

To pytanie jest problematyczne, jednak cóż, wiele jest takich sytuacji, że rodzice poszukują opiekunki do dziecka. Często znajdują taka opiekunkę, w postaci koleżanki sąsiadki, a często córki sąsiadki, kogoś z dalekiej rodziny itp.

Czy jest to zwykle osoba pełnoletnia?

Myślę, że nie zawsze.

Czy można legalnie, prowadzić taki Klub opiekunek w Polsce?

Niestety obawiam się, że nie.

Pominę już kwestie odpowiedzialności, gdzie dziecko odpowiada za … dziecko. Jednak przepisy dotyczące opieki nad dzieckiem są bardzo restrykcyjne. Przede wszystkim chodzi szczególnie o te dotyczące warunków sanitarnych, badań personelu, itp.

W trakcie powstawania tego artykułu przede wszystkim, skontaktowałem się z kilkoma osobami, obeznanymi w prawie i przepisach – one potwierdziły moje obawy. W warunkach jakie mamy w Polsce, ze względu na obowiązujące przepisy, nie ma możliwości prowadzenia takiego klubu w sposób legalny, zgodnie z prawem.

Czy to dobrze – pozostawię już Twojej ocenie.

Klub opiekunek
Klub opiekunek

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.



Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz