Technika Pomodoro

Technika pomodoro to sposób na efektywne wykorzystanie czasu pracy, lub nauki. Dzięki niej lepiej wykorzystasz swoje możliwości. Doskonale wiemy, że nasz mózg jest w stanie efektywnie pracować tylko pewien czas. Ta technika wykorzystuje interwały czasowe do zmaksymalizowania możliwości naszej pracy.

Zacznijmy od teorii – za Wikipedią:

Technika Pomodoro – metoda zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. System wykorzystuje krótki budzik do podziału pracy na 25-minutowe sekcje – tzw. pomodori – i czasy przerw. Nazwa pomodoro pochodzi od kuchennego minutnika, którego Cirillo użył w swoich pierwszych eksperymentach. Wikipedia

Technika jest dość ciekawa sam jej początkowo używałem do pisania kolejnych wpisów, czy projektując nowoczesne strony internetowe: https://sukcesstudio.pl/nowoczesne-projektowanie-stron-internetowych/ Jednak to zastosowanie w moim wypadku nie zdawało egzaminu. Znalazłem jednak inne dożo lepsze zastosowanie tej techniki dlatego zdecydowałem się ją opisać. Przede wszystkim opiszę jak to działa. Proszę bardzo oto poszczególne kroki:

Stwórz listę zadań do zrobienia

Każde zadanie powinno być możliwe do wykonania w przeciągu 25 minut. Jeżeli wiesz że zajmie Ci to więcej czasu rozbij zadanie na mniejsze części tak by mieścić się w 25 minutach.

Ułóż zadania od najważniejszego do mniej ważnego

Stosując tą metodę szybko zauważysz że czujesz satysfakcję z realizacji najtrudniejszych punktów.

Zacznij odmierzać 25 minut

To czas na realizację planu z listy.

Technika pomodoro - odmierzanie czasu
Technika pomodoro – odmierzanie czasu

Czas minął – odznacz zadanie jako wykonane

Jeżeli nie udało się zrealizować zadania w wyznaczonym czasie – dopisz do listy brakujące elementy.

Zrób sobie 5 minut przerwy

Po czwartej sesji pracy zrób dłuższą przerwę 15-30 minut

Czas przerwy
Czas przerwy

Aplikacja na telefon

Jest całe mnóstwo aplikacji ułatwiających pracę z ta techniką. Zarówno na komputery jak i na telefon. Oto linki do aplikacji na telefon:

Android https://play.google.com/store/search?q=pomodoro&c=apps&hl=pl&gl=US

Apple https://apps.apple.com/us/app/pomodoro-focus-timer/id1440911969

Podsumowując

W moim wypadku technika Pomodoro przy takiej „zwyczajnej pracy” nie sprawdzała się. Często jak miałem wenę twórczą to pisałem więcej niż 25 minut i przerwy mnie rozpraszały. Jednak zacząłem stosować tą technikę do … Social Mediów i tu się okazała rewelacyjna. 25 minut przeglądania i … wyłączamy lub przełączamy na inne. Ale nie dłużej. Dzięki temu nie daje się tak łatwo wciągnąć 😉

Dodaj komentarz