Technika Pomodoro

Technika pomodoro to sposób na efektywne wykorzystanie czasu pracy, lub nauki. Dzięki niej lepiej wykorzystasz swoje możliwości. Doskonale wiemy, że nasz mózg jest w stanie efektywnie pracować tylko pewien czas. Ta technika wykorzystuje interwały czasowe do zmaksymalizowania możliwości naszej pracy.

Zacznijmy od teorii – za Wikipedią:

Technika Pomodoro – metoda zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. System wykorzystuje krótki budzik do podziału pracy na 25-minutowe sekcje – tzw. pomodori – i czasy przerw. Nazwa pomodoro pochodzi od kuchennego minutnika, którego Cirillo użył w swoich pierwszych eksperymentach. Wikipedia

Technika jest dość ciekawa sam jej początkowo używałem do pisania kolejnych wpisów, czy projektując nowoczesne strony internetowe: https://sukcesstudio.pl/nowoczesne-projektowanie-stron-internetowych/ Jednak to zastosowanie w moim wypadku nie zdawało egzaminu. Znalazłem jednak inne dożo lepsze zastosowanie tej techniki dlatego zdecydowałem się ją opisać. Przede wszystkim opiszę jak to działa. Proszę bardzo oto poszczególne kroki:

Stwórz listę zadań do zrobienia

Każde zadanie powinno być możliwe do wykonania w przeciągu 25 minut. Jeżeli wiesz że zajmie Ci to więcej czasu rozbij zadanie na mniejsze części tak by mieścić się w 25 minutach.

Ułóż zadania od najważniejszego do mniej ważnego

Stosując tą metodę szybko zauważysz że czujesz satysfakcję z realizacji najtrudniejszych punktów.

Zacznij odmierzać 25 minut

To czas na realizację planu z listy.

Technika pomodoro - odmierzanie czasu
Technika pomodoro – odmierzanie czasu

Czas minął – odznacz zadanie jako wykonane

Jeżeli nie udało się zrealizować zadania w wyznaczonym czasie – dopisz do listy brakujące elementy.

Zrób sobie 5 minut przerwy

Po czwartej sesji pracy zrób dłuższą przerwę 15-30 minut

Czas przerwy
Czas przerwy

Aplikacja na telefon

Jest całe mnóstwo aplikacji ułatwiających pracę z ta techniką. Zarówno na komputery jak i na telefon. Oto linki do aplikacji na telefon:

Android https://play.google.com/store/search?q=pomodoro&c=apps&hl=pl&gl=US

Apple https://apps.apple.com/us/app/pomodoro-focus-timer/id1440911969

Technika Pomodoro – Podsumowując

W moim wypadku technika Pomodoro przy takiej „zwyczajnej pracy” nie sprawdzała się. Często jak miałem wenę twórczą to pisałem więcej niż 25 minut i przerwy mnie rozpraszały. Jednak zacząłem stosować tą technikę do … Social Mediów i tu się okazała rewelacyjna. 25 minut przeglądania i … wyłączamy lub przełączamy na inne. Ale nie dłużej. Dzięki temu nie daje się tak łatwo wciągnąć 😉

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz