Czasem potrzebne jest szybkie tworzenie stron internetowych nawet w czasie 24 godzin, czy to wystarcza? Jeżeli jest koncepcja gotowa, oraz teksty i grafiki to jak najbardziej. Kilka razy w roku zdarza mi się tworzyć strony internetowe na szybko bo …
Po co ten pośpiech?
Takich stron internetowych zdarza mi się wykonywać kilka do kilkunastu w ciągu roku. Co powoduje, że klienci decydują się na szybkie uruchomienie witryny, zamiast dobrze zaplanować stronę tak jak opisywałem to chociażby w artykule dotyczącym stron biznesowych B2B dostępnym tutaj: https://sukcesstudio.pl/strona-internetowa-w-b2b-krok-po-kroku/
Powodem często jest czas.
Czas którego często nie ma.
Jak mawia Marcin Osman – Biznes ci ucieka
W dzisiejszych czasach świat mocno pędzi i jeżeli chcesz szybko zarobić, trafia się okazja to nie ma czasu na przemyślenia.
Trzeba działać
Tu i teraz.
Kto może podjąć się zrobienia strony w tak krótkim czasie?
Zwykle strony buduje się w tygodnie, czasem dni, ale żeby w godziny?
Rekordziści przeznaczają na to miesiące – jak dla mnie bez sensu – szkoda tracić czasu.
Żyjemy w ciągłym pędzie.
Za kilka miesięcy zmienia się tak wiele rzeczy, że same założenia trzeba będzie zmieniać wiele razy.
Strona www nie jest odlana z betonu
Nie tylko chodzi w tym wypadku o to, że nie jest trwała.
Warto rozumieć to, że ciągle się zmienia.
Przynajmniej tak powinno być.
Ciągle zmieniają się rzeczy w naszym świecie i tak samo dostosowujemy do nich nasze biznesy, nasze życie.
Tak samo jest ze stroną internetową czy naszymi mediami społecznościowymi.
Stojąc w miejscu – cofamy się.
OK to w takim razie czas na pytanie:
Co trzeba umieć i co trzeba mieć by to zrobić w tak krótkim czasie?
W tym wypadku najbardziej sprawdza się freelancer który znając zamysł klienta jest w stanie szybko działać.
Teraz trochę ponudzę technicznie:
Ważne jest zgranie hostingu z adresem internetowym.
Propagacja domeny – czyli rozgłoszenie jej na DNS (serwerach nazw) może trwać nawet do 72 godzin.
Jak to nie jest dobrze zrobione to … nic się nie przyspieszy.
Osobiście korzystam z sprawdzonych firm zarówno hostingowych jak i tych które są dostawcą usług związanych z certyfikatami SSL jak i samymi domenami.
Po potwierdzeniu przez klienta wybranej nazwy strony (adres internetowy) rejestruję domenę, jednocześnie ustawiając właściwe do wybranego hostingu informacje dotyczące DNSów dostawcy hostingu.
Jeżeli „widzę” już stronę mogę zaczynać.
Zwykle obecnie strony uruchamiam na WordPress – na dobrym serwerze jest w miarę szybki, konfigurowalny, skalowalny. Jest dużo wtyczek rozszerzających jego możliwości, a zarazem daje się dobrze podpiąć analitykę.
Po instalacji WordPress przystępuje do instalacji zestawów wtyczek, szablonów, usunięcie zarazem nie używanych. Zwykle w ciągu kilku godzin mam gotowy szkielet strony i zaczynam wypełnianie go treściami. Jednocześnie od razu konfiguruje i optymalizuje stronę pod kontem SEO.
Wszystkie zdjęcia są optymalizowane, opisane dodane są atrybuty alt itd.
Teksty są umieszczane na stronie zgodnie z zasadami SEO.
To wszystko sprawia, że strona uruchomiona w ten sposób jest w pełni użyteczną już po kilku godzinach pracy.
Tworzenie stron internetowych
O tym jak stworzyć dobrą i wartościową stronę internetową pisałem już wielokrotnie. Jeżeli chcesz dokładniejszego opisu zapraszam Cię do zajrzenia do tego artykułu: https://sukcesstudio.pl/zakladanie-strony-internetowej-podstawy/
W skrócie:
Potrzeba jest domeny (nazwy strony – im prostsza do zapamiętania, tym łatwiejsza, wpadająca w ucho i lepsza), hostingu i ewentualnie certyfikatu SSL. To wszystko zapewniam ja – no może oprócz wymyślenia nazwy strony, ale czasem miewam ciekawe pomysły więc tutaj jest często konsultacja.
Potrzeba też:
- treści na stronę – teksty,
- grafiki,
- zdjęcia,
- formularze,
- itp.
Idealna dla mnie sytuacja to taka kiedy klient to wszystko ma, a przynajmniej ma pomysł na to co chciałby na stronie mieć.
Jeżeli nie ma – ok jestem w stanie przygotować teksty, grafiki we własnym zakresie, ale … nie koniecznie mogą być one w stylu oczekiwanym przez klienta.
Zdarza się, że przygotowuje główny szkielet strony który potem jest wypełniany treścią.
ZAWSZE podpinam pod stronę przynajmniej podstawowe narzędzia analityczne – warto wiedzieć ile osób weszło na stronę, skąd przyszli (źródła pozyskiwania ruchu na stronie).
Kiedy strona jest potrzebna szybko?
Przykład pierwszy strona na festiwal:
Potrzebna jest strona na festiwal. Zapisy ruszają za dwa dni, a przydała by się strona internetowa, by było to miejsce informujące o wydarzeniu, pod które dopiero będą podpinane social media itp. Strona będzie wypełniana treściami z przygotowań, informacjami na temat zaproszonych gości itp. Po festiwalu będą zamieszczane też relacje z wydarzenia.
Drugi przykład strona biznesu sezonowego:
Potrzebna strona do lodziarni nad morzem. Ma zawierać informacje na temat poszczególnych lodów, gdzie i kiedy można spotkać „lodziarzy”. Ma być to baza wyjściowa do podpiętych mediów społecznościowych.
Przykład trzeci:
Firma potrzebuje strony typu landing page ponieważ wprowadza nową usługę. Przykładowo: restauracja świadcząca usługi weselne (dom weselny) ma klientów tylko w weekendy. Wesela, chrzciny, komunie. Na tygodniu nic się nie dzieje. Jednak firma potrzebuje strony landingowej dla klientów szukających na tygodniu lokalu na stypę po pogrzebie. Nie zamieści tego na stronie głównej bo… wiadomo. Jednak osobna strona świetnie się do tego nada. Utrzymana w stosownym klimacie z odpowiednim lejkiem marketingowym, świetnie przyciągnie klientów i zapełni klientami sale na tygodniu.
Lista co potrzeba by stworzyć stronę internetową
Lista co potrzebuje zanim wykonam stronę internetową:
- Pomysł czego strona ma dotyczyć
- Nazwę strony – adres strony – do przekonsultowania
- Treści na stronę – teksty – mogę stworzyć we własnym zakresie
- Grafiki – mogę stworzyć we własnym zakresie
- Zdjęcia – mogę pozyskać ze stocków we własnym zakresie
Podsumowując
Tworzenie stron internetowych w 24h jest jak najbardziej możliwe. mam w tym spore doświadczenie. Jednak gorąco zachęcam do tworzenia przemyślanych stron, odpowiednio przygotowanych.
Warto zaznaczyć – ta opcja szybkiego uruchomienia strony to świetna metoda w nagłych wypadkach, a nie w sytuacjach gdy był czas na to by zrobić to dobrze , ale zabieramy się za biznes dopiero wtedy gdy pali nam się ziemia pod stopami 😉
Kim jestem?
Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.
Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.
Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.
Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.
Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.