Technologia UX i UI w praktyce dla mikro firm

Technologia UX i UI w praktyce jest raczej dla dużych projektów dla korporacji lub dużych firm. Co w przypadku mikro firm? Czy ma to sens? Jak najbardziej. Postaram się przekonać Cie o tym w tym artykule.

Przede wszystkim zacznijmy najpierw od podstaw czym jest UX, o co w tym chodzi. Dlaczego wiele firm poważnie podchodzących do oprogramowania, marketingu, sprzedaży, zatrudnia specjalistów od tego?

User experience, UX – całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu. Pojęcie to używane jest najczęściej w odniesieniu do oprogramowania, serwisów internetowych lub urządzeń elektronicznych. W kontekście interakcji człowiek-komputer stosowane było już w latach 70. XX wieku. Wikipedia

W takim razie wyjaśnijmy czym jest UI:

UI to skrót od User Interface – Interfejs użytkownika – przestrzeń, w której następuje interakcja człowieka z maszyną. Wikipedia

Technologia UX i UI w praktyce
Technologia UX i UI w praktyce

Technologia user experience w wydaniu korporacyjnym

W wydaniu korporacyjnym do projektowania zatrudnia się całe zespoły UX Designer’ów, spwcjalistów od writingu oraz od interface. Postaram się przedstawić poszczególnych specjalistów poniżej.

UX Designer odpowiada zatem za projektowanie doświadczeń odbiorcy od podstaw. Jego celem jest zwiększenie satysfakcji klienta korzystającego z produktu poprzez poprawę jego funkcjonalności i użyteczności, dostarczenie produktu łatwego w obsłudze, zapewnienie “przyjemnych” interakcji między klientem, a produktem. Źródło: https://coderslab.pl/pl/blog/kim-jest-ux-designer-i-jak-wyglada-jego-praca

UX Designerzy w większości przypadków zajmują się produktami cyfrowymi, takimi jak strony czy aplikacje internetowe. Odpowiadają za to, by po skorzystaniu z danego produktu użytkownik pomyślał:

“Tego mi było trzeba! Dzięki niemu mogę wykonywać swoje zadania lepiej, szybciej lub przyjemniej.” (Produkt odpowiada na potrzeby użytkownika) “Korzystanie z tego było proste i przyjemne.” (Produkt jest użyteczny) “Będę ponownie z tego korzystał i polecę go innym.” (Produkt jest angażujący i lepszy od konkurencji)

Do standardowych zadań z obszaru UX należą na pewno: projektowanie interakcji i makiet (czyli opracowywanie tego, jak działać będzie aplikacja, w jaki sposób użytkownik może wykonać w niej określone działania, jak rozmieszczone są poszczególne elementy interfejsu na ekranie) oraz badania i testowanie rozwiązań z użytkownikami (czyli zbieranie inspiracji i weryfikacja, zarówno pomysłu na produkt, jak i już gotowego rozwiązania). Źródło: https://mamopracuj.pl/kto-to-jest-ux-designer-co-robi-i-jak-nim-zostac

Proces projektowania UX
Proces projektowania UX

Czym różni się praca UX, a UI Designera

UX Designer jest dosyć często mylony z osobą UI Designera. Powszechny jest mit, że UX odpowiedzialny jest za to by produkt był atrakcyjny wizualnie. Jest to jednak zadanie UI Designera. Zajmuje się on projektowaniem interfejsu użytkownika. UI Designer odpowiedzialny jest za przygotowywanie takich elementów jak widoczna struktura strony, menu, rozkład treści, szata graficzna, galerie zdjęć etc. Bardzo ważnym aspektem pracy UI jest optymalizacja narzędzi, którymi posługuje się użytkownik, korzystając ze strony czy aplikacji – są to m.in. panel sterowania, nawigacja, a nawet zewnętrzna lub elektroniczna klawiatura.
Obowiązki UX Designera

Obowiązki UX Designera mogą być bardzo zróżnicowane i wiele zależeć będzie od firmy i projektu, nad którym się pracuje. Jednak do standardowych zadań można zaliczyć na pewno: projektowanie interakcji i makiet – jest to planowanie tego jak będzie działać aplikacji i w jaki sposób można w niej wykonać określone czynności. Specjalista UX zajmuje się także badaniami i testowaniem rozwiązań z użytkownikami – weryfikuje pomysł i przygotowane rozwiązania. UX Designer współpracuje blisko z grafikami i programistami, którzy wdrażają jego pomysł. W niektórych przypadkach może mieć też wpływ na strategię produktu. Źródło: https://coderslab.pl/pl/blog/kim-jest-ux-designer-i-jak-wyglada-jego-praca

UX writing oznacza takie projektowanie treści (zarówno tekstów, jaki ich ułożenia na stronie), aby były one jak najbardziej użyteczne. Ten styl pisania i projektowania treści to przede wszystkim ukłon w stronę ich odbiorców. Źródło: https://mateuszwinkler.pl/czym-jest-ux-writing/

User experience Designer - zawód przyszłości?
User experience Designer – zawód przyszłości?

Technologia w wydaniu mikro firmy

Jak podejść do tego tematu w przypadku mikro firmy? Cóż to, że nie mamy całego zespołu specjalistów wcale nie znaczy, że nie możemy skorzystać z technik, narzędzi oraz wiedzy którą posiadają specjaliści zatrudnieni w wielkich zespołach. Dokładnie podobnie wyjaśniałem powstanie strony internetowej w artykule: https://sukcesstudio.pl/rzeczywisty-koszt-strony-internetowej/ To że zrobimy to na mniejszą skale wcale nie oznacza że nasze działania nie przyniosą porządnych efektów.

Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z istnienia tego typu pojęć i w miarę możliwości poznać podstawy jak do tego podejść. Tak samo jak spece z wielkich korporacji warto „wejść w buty klienta”. Warto na pewno podpytać klientów co im się podobało, a co nie. Czego by oczekiwali. Co ułatwiłoby im korzystanie z naszej oferty.

Przede wszystkim od pytania “Dla kogo jest ten produkt / usługa?”. Najlepiej jest zacząć od zrozumienia strategii firmy. W przypadku pracy dla określonej firmy musisz poznać jej sytuację, model biznesowy i ofertę. Trzeba zrozumieć strategię firmy.

Jako uzupełnienie artykułu warto jeszcze obejrzeć film:

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.



Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz