Jeśli nie studia to co to pytanie często zadają sobie chociażby tegoroczni maturzyści. Sam mam takich dwójkę obecnie w domu więc pytanie jest mi bardzo bliskie. Może jedno i drugie? Jak wykorzystać to co dostajemy do wyboru jak najlepiej?
Umówmy się jednak, że podchodzę poważnie do tematu: co mam zrobić z moim życiem? Przede wszystkim wiem, że z perspektywy osiemnastu, dziewiętnastu, dwudziestu lat życia trudno jest podjąć taką decyzję. Jednak kończy się czas kiedy to dorośli za Ciebie decydowali. Teraz czas na Twoją dorosłą decyzję. Niestety musisz szybko dorosnąć. Ta decyzja raczej zaważy na Twoim dalszym życiu.
Wszystko pięknie w takim razie jakie mam opcje?
Myślę, że na początek powinniśmy ustalić, że w sumie to mamy trzy drogi:
- Studiowanie
- Życie poza studenckie
- Połączenie jednego i drugiego
Teraz skupię się na tych trzech możliwościach i postaram się je omówić.
Zakładam, że jako osoba dorosła poważnie podchodzisz już do życia. Nie będę więc tutaj omawiał patologii itp. rzeczy. Tego, że można jak w piosence Autobiografia Perfektu śpiewać potem:
W wyrku na wznak
Przechlapalem swój czas
Najlepszy czas…
Studiowanie
Zacznijmy od definicji – takiej zupełnie poważnej:
Studiować to gruntownie poznawać, badać coś, zapoznawać się z czymś, przyglądając się czemuś uważnie lub czytając coś
Była poważna definicja – czas na mała analizę:
Czy warto studiować?
Przede wszystkim proponuje zrobić analizę za i przeciw:
PLUSY studiowania | MINUSY studiowania |
---|---|
Po liceum przedłużasz czas dzieciństwa i czas podjęcia decyzji co robić z życiem | Strata czasu który możesz poświęcić na coś innego |
Zdobywasz nową wiedzę i umiejętności | Sporo przedmiotów to zapychacze czasu na których nie nauczysz się niczego ciekawego. |
Poznasz nowych, często wartościowych ludzi. | Trzeba mieć mocna głowę i wątrobę |
Poznasz przyszłego męża, żonę | Skończy się studiowanie w pieluchach z dzieckiem na ręku. |
Nawiążesz nowe kontakty przydatne w dalszej karierze, biznesie. | W sumie tylko stracisz czas na ludzi których nie będziesz chcieć więcej oglądać. |
Jak widzisz z tabeli powyżej można też różnie podejść do tematu studiowania.
OK myślę że zabierzmy się za to poważniej.
Jeżeli już coś robisz rób to na 100%.
Jak studiować?
Wymienię teraz kilka argumentów bardziej poważnych:
- Studia w Polsce są w gruncie rzeczy darmowe – przynajmniej jak porównasz to ze Stanami Zjednoczonymi czy innymi uczelniami prywatnymi.
- Wybierz albo kierunek gdzie naprawdę warto studiować – medycynę, dobrą politechnikę itp. Albo nastaw się że studiujesz dla … dyplomu. Dlaczego tak? Nie oszukujmy się. Najlepsza Polska uczelnia obecnie zajmuje prawie osiemsetne miejsce w zestawieniu najlepszych uczelni świata. To daleko. To pokazuje co warty jest dyplom takiej uczelni. Jednak uwaga. Papiery (dyplom) z medycyny jest honorowany w całej unii europejskiej. Co za tym idzie: inwestujesz swój czas, odbębniasz staż i zaczynasz zarabiać konkretne pieniądze jako lekarz w Szwecji, Niemczech czy też w Szwajcarii. Nie zapomnij tylko przy okazji o nauce języka 😉 Nie muszę chyba więcej dodawać. Po politechnice jak się dobrze zakręcisz też znajdziesz dobrą pracę. Dla tych najlepszych praca pojawia się na drugim, trzecim roku studiów.
- Studiowanie dla dyplomu. Ale poco. Dla czego. Strata czasu. Czyżby? Jednak nie każdy z Twojego pokolenia zdecyduje się na studia. Inaczej wygląda hasło, że jesteś inżynierem informatykiem, a inaczej informatykiem z serwisu. Prawda? Dodatkowo to, że studiujesz dla dyplomu nie znaczy że masz przez studia też zająć się studiowaniem możliwości swojego organizmu na używki i inne uciechy, ale przede wszystkim korzystaj z tego, że jako student masz wiele drzwi otwartych. Możesz pójść praktycznie do każdej firmy i poprosić by pokazali tobie jak oni to robią, że mają takie zyski.
- Czerp wiedzę i umiejętności biznesowe. Organizuj spotkania z biznesmenami, mądrymi luðźmi. Ucz się od najlepszych sprzedaży i biznesu.
- Mając takie znajomości z konferencji inaczej będziesz postrzegany (postrzegana) szukając pracy czy szukając porady, pomocy, a może partnera biznesowego.
Jeśli nie studia to co
Co jak nie studia? Możliwości jest kilka. Szukać pracy lub … samemu ją sobie stworzyć. Już wcześniej warto poczytać i … zacząć działać.
Nie musisz mieć pieniędzy by zacząć. Przecież chyba jako maturzysta dostęp do neta masz. No to na co czekasz. Posłuchaj takich ludzi jak Marcin Osman, Maciek Wieczorek, Mirek Burneyko. zajrzyj na moja stronę: https://sukcesstudio.pl/biznes-od-zera/ tam znajdziesz trochę materiałów i linki do filmów.
Nie marnuj czasu na seriale, kabarety, koty w internecie itp. Skup się na tym by bardziej efektywnie (nie mylić z efektownie) spędzić swój czas.
Może warto powalczyć ze złymi nawykami. Co nieco na ten temat pisze autorka tego bloga w artykule: https://kamilasurma.com/6-nawykow-ktore-zmienily-zycie/ może i Twoje życie warto zmienić?
Jeśli nie studia to co – Wybieram jedno i drugie
Taka opcje opisałem właściwie powyżej. Wybierasz kierunek studiów który jest łatwy a zarazem da Ci konkretny dyplom. Czas wykorzystujesz na rozwój biznesu, zgłębianie wiedzy, poznawanie ludzi, wyrabianie znajomości, kontaktów. Przede wszystkim budujesz mocno swoja markę. Z premedytacją wykorzystujesz socjal media. To nie one mają Cię wykorzystywać. To Ty masz wycisnąć z nich jak najwięcej.
Zamiast być oglądaczem treści zostań producentem treści.
- Pisz bloga
- Rób filmiki
- Poznawaj świat
Ale też rozkręcaj swój biznes.
Wykorzystuj możliwości jakie daje Ci życie.
Otwieraj się na nie.
Jeżeli chcesz zobaczyć film na ten temat – proszę bardzo oto on: https://youtu.be/EsAKuYtv3BY lub możesz obejrzeć go bezpośrednio tutaj:
Kim jestem?
Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.
Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.
Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.
Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.
Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.