Strategia Inbound marketing

Strategia Inbound marketing

Strategia Inbound marketing polega na tym by maksymalnie zainteresować potencjalnego klienta na tyle by sam szukał kontaktu z firmą. Jak to uzyskać? Co trzeba zrobić by pozyskiwać w ten sposób klientów, leady, zamówienia?

Okazuje się, że tak jak przedstawiałem w artykule o podstawowych pojęciach marketingowych i sprzedażowych – https://sukcesstudio.pl/podstawowe-pojecia-sprzedazowe-i-marketingowe/ – istnieje często wiele nazw znanych zagadnień, jak i wiele nazw tych samych zagadnień. Co najlepiej przedstawiałem na przykładzie:

W sprzedaży: Lead kwalifikowany – w marketingu SQL

Zacznijmy jednak od definicji.

Proponuje zajrzeć do Wikipedii:

Inbound marketing czyli tzw. „marketing przychodzący”, to strategia marketingu, polegająca na podejmowaniu odpowiednich działań, które umożliwią odbiorcom samodzielne odnalezienie nadawcy danego przekazu reklamowego. Wikipedia

Marketing
Marketing

Definicja może wydawać się dość oględna dlatego pozwolę sobie na dokładniejsze przedstawienie definicji:

Co to jest strategia Inbound Marketing?

Inbound marketing to strategia działań promocyjnych w Internecie, polegająca na pozyskiwaniu leadów od potencjalnych klientów (bez presji sprzedażowej). Chodzi o to, aby jak najbardziej zainteresować klienta treścią, tak aby wykonał pierwszy krok w kierunku kontaktu z firmą. Zazwyczaj reklamy bombardują ludzi informacjami o tym, dlaczego powinni kupić produkt właśnie teraz. Natomiast inbound marketing koncentruje się na tworzeniu świetnych treści, a następnie wykorzystaniu analityki internetowej do monitorowania tego, co przyciąga ludzi – a nie na chodzeniu za nimi z okrzykiem „kupcie moje rzeczy”!

Skoro mamy Inbound to pewnie istnieje jego odwrotność czyli Outboud.

Dokładnie tak jest.

W takim razie przedstawię jeszcze jego definicję.

Co to jest outbound?

Działania wychodzące polegają na informowaniu potencjalnych klientów o istnieniu produktu, usługi lub rozwiązania, którego potrzebują i pragną. Może to obejmować kampanie e-mailowe, sms-owe i telefoniczne lub fizyczne przesyłki pocztowe. Ale to nie tylko pozyskiwanie nowych klientów, ale także utrzymywanie relacji z już istniejącymi.

Teraz już wszystko jasne 😉

Nie?

To podsumujmy to porównując:

Inbound marketing odnosi się do działań, których celem jest nawiązanie długoterminowych relacji z klientami.

Outbound marketing koncentruje się na zachęcaniu do zakupu – najlepiej tu i teraz.

Strategia marketingowa
Strategia marketingowa

Przykłady Inbound marketing

Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie więc teraz przede wszystkim właśnie to proponuję:

Przykład firmy Starbucks

Dbałość o ludzi, budowanie relacji z konsumentem, oraz przede wszystkim tworzenie silnej więzi osobistej – to wszystko cechy skutecznej strategii Starbucks. Dzięki wprowadzeniu takich elementów jak personalizacja imienia na filiżance i rozmowy z klientami, klienci są zachęcani do opowiadania o swoim życiu i zainteresowaniach. Im więcej rozmawiają i dzielą się z pracownikami, tym bardziej czują, że należą do tej firmy. Takie strategie są stosowane także w mediach społecznościowych. Wystarczy śledzić interakcje z fanami na Facebooku lub zajrzeć na Instagram danej marki. W Starbucks takie strategie tworzą atmosferę, która zachęca nowych klientów do zostania lojalnymi fanami tej sieci kawiarni.

Strategia marketingowa Starbucks w mediach społecznościowych jest doskonałym przykładem zastosowania Inbound Marketingu. Firma jest aktywnie obecna w kilku popularnych kanałach, takich jak Twitter i Facebook, zarządza tysiącami aktywnych stron fanowskich, publikuje przemyślane treści, które angażują odbiorców.

I wreszcie, koncentruje się na powiększaniu bazy lojalnych klientów, którzy dzielą się treścią, która im się podoba, ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.

Przede wszystkim dzięki takiemu podejściu Starbucks stał się rozpoznawalną marką w niemal każdym kraju na świecie.

Strategia Inbound marketing - Starbucks
Strategia Inbound marketing – Starbucks

Przykład firmy DELL

Marki Dell nie trzeba dziś nikomu przedstawiać. Firma została założona w 1984 r. i szybko stała się solidnym graczem na rynku elektronicznym.

Jak udało jej się zdobyć sławę?

Przede wszystkim w dużej mierze dzięki praktykom Inbound Marketingu – ogłasza premiery komputerów i innych gadżetów na swoim fanpage’u na Facebooku, zachęca fanów do polubienia postów i zadawania pytań, na które otrzymują wyczerpujące odpowiedzi.

Potrzeba wiedzy jest również zaspokajana poprzez blog, newsletter, magazyny ilustrowane i filmy edukacyjne na Facebooku. Dodatkowo firma Dell maksymalizuje wykorzystanie technologii mobilnych poprzez e-mail marketing – jej aplikacja cieszy się niezwykłą popularnością.

Darmowa konsultacja

Skorzystaj z darmowej konsultacji

Wypróbuj mnie – sprawdź czy warto ze mną porozmawiać.

Umówmy się na rozmowę, w dogodnym dla obu stron terminie. Porozmawiajmy przez około 15 minut. Przede wszystkim jeżeli stwierdzisz, że to co proponuje ma dla Ciebie sens i wartość, będziemy działać dalej.

Jeżeli stwierdzisz, że nie ma to dla Ciebie sensu – lub ja stwierdzę, że nie mam możliwości Ci pomóc cóż – na tym zakończymy – nie każdemu mogę pomóc.

Zapewniam pełną poufność naszej rozmowy i dyskrecję.

Jaka jest różnica pomiędzy Content Marketing, a Inbound Marketing?

Content marketing i inbound marketing są do siebie podobne. Oba skupiają się na wykorzystaniu treści do napędzania sprzedaży, ale istnieje między nimi kilka różnic.

Content marketing przede wszystkim koncentruje się bardziej na tworzeniu i rozpowszechnianiu treści. Osiąga to za pomocą wielu kanałów. Przykładowo na napisaniu wartościowego e-booka, udostępnieniu go w mediach społecznościowych i zyskaniu pewności, że został on przeczytany i udostępniony przez osoby, które uznały go za istotny.

Inbound marketing z kolei skupia się na tworzeniu stron internetowych i treści na nich zawartych, które będą na tyle atrakcyjne dla użytkownika, że zdecyduje się on podjąć jakąś akcję.

Przykładowo – zamówić produkt w sklepie, wypełnić formularz kontaktowy czy po prostu kliknąć „follow” w mediach społecznościowych.

Strategia
Strategia

Co lepiej stosować – Inbound marketing czy też Content marketing?

Obie te metody są niezbędne, aby Twoja witryna była skuteczna.

Inbound marketing skłoni ludzi do podjęcia działania, przekonując ich, że masz to, czego szukają.

Content marketing sprawi, że Twoja strona stanie się bardziej atrakcyjna i wygeneruje wyższe pozycje w wyszukiwarkach, takich jak Google.

Obie metody stosowane jednocześnie sprawią przede wszystkim to, że będziesz zawsze w świadomości potencjalnych klientów, budując z nimi wspaniałe relacje i generując leady (osoby potencjalnie zainteresowane Twoją ofertą).

Możesz skorzystać z darmowej konsultacji którą oferuję:

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.



Jeżeli chcesz wiedzieć więcej – zapraszam zapisz się na mój newsletter:

Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz