Cierp ciało, jakżeś tak chciało mówi słynne powiedzenie. Niestety jak to w mądrościach ludowych wiele w tym prawdy także dziś kiedy przed nami kolejna tura pracy domowej. Zdalnej pracy przy komputerze. Jak to znieść?
Jestem praktykiem – nie teoretykiem. Mam na co dzień do czynienia z setkami ludzi którzy nie chcą przyjąć prawidłowej pozycji. Nie chcą przestrzegać zasad.
Niektórzy pracują ponad 25 lat przy komputerze. Z jakim skutkiem? Opłakanym.
Bóle głowy, kręgosłupa, pleców, szyi, dłoni to ich codzienność. Często nie można im już pomóc.
Zostaje brać proszki.
Które oprócz zabicia bólu na kilka godzin zniszczą im wątrobę, żołądek i kilka innych narządów.
Nie zanudzę Cię tym jak sobie ustawić miejsce pracy. Chcesz takich informacji skorzystaj z wyszukania w Google na ten temat. Ja zajmę się praktyką.
Aby nie było nudno, posłużę się zdjęciami jakie znalazłem korzystając z … Canvy.
I wcale tego nie szukałem pod hasłem: 1001 sposobów na zrobienie z siebie inwalidy pracując przy komputerze.
Skorzystałem raczej z hasła – praca przy komputerze.
Zobacz co znalazłem – przejdźmy do rzeczy:
Dolegliwości kręgosłupa i pleców
Spowodowane przyjmowaniem niewłaściwej pozycji podczas pracy, siedzeniem na krawędzi krzesła, brakiem podłokietników, wyprofilowanego wsparcia pleców lub nieprawidłowej wysokości siedziska.
Pracując przy komputerze zmuszeni jesteśmy pozostawać przez długi czas w określonej pozycji oraz wykonywać dokładne ruchy o dużej powtarzalności.
Przecież wklepanie raportu zajmie tylko chwilę (no może ta chwila okaże się dwoma godzinami). Na kanapie jest wygodnie:
Można też zabrać komputer na kolanka – a czemu nie – przecież to tylko chwila:
Jak to ma chwilę dłużej potrwać warto też zrobić sobie kawę:
Zaburzenia widzenia – Cierp ciało …
Przemęczenie oczu wywołane częstymi zmianami ogniskowej oraz wpatrywaniem się na przemian w obiekty mocno oświetlone położone blisko i znajdujące się w oddali, ukryte w mroku.
A okularki coraz większe i większe … i szkiełka coraz grubsze …
Jednak pozycja do oglądania jest istotna. Przecież przede wszystkim ma być wygodnie:
Zespół cieśni nadgarstka – Cierp ciało …
Następstwo nieprawidłowego ułożenia rąk podczas korzystania z klawiatury (przeguby uniesione ku górze). W najwęższym miejscu przegubu dłoni, tzw. kanale nadgarstka, nerwy są zbyt mocno ściśnięte.
Albo może to wyglądać tak:
To po prostu musi boleć. Więc na koniec dnia wygląda to tak:
Dolegliwości układu szkieletowo – mięśniowego
Mimo iż dolegliwości te wydają się błahe, prowadzą do poważnych stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyjno-barkowym, palcach i nadgarstkach, okolicach ud i krzyża.
W tym wypadku znalazłem świetne zdjęcia które zobrazują to co chcę pokazać. Zobacz poniższe zdjęcie – niby wszystko ok:
Nie ma tu jednak podpartych placów oparciem. OK ktoś powie, że są takie krzesła, coś jak klęcznik. To prawda. To krzesło wymusza taka postawę. Jednak praca na monitorze, gdzie jego górna krawędź nie wystaje ponad kości barkowe to murowana lordoza. Zwyrodnienie mięśni szyjnych. Nasze oczy zamiast patrzeć na wprost, zmuszone są patrzeć do dołu. Jak całodzienne kłanianie się. Cały czas głowa jest opuszczona w dól. Nie patrzymy na wprost. Tak można pracować chwilę, a nie kilka godzin.
To kobiety tak mają. Tak myślisz? To zobacz to:
Taki ładny komputer. Pewnie ekologiczny bo ma nadgryziony owoc w logo. Jak nadgryziony i zostawiony widocznie nie był dobry. Ale dość znęcania się nad jedną firmą. Zobacz:
- blat za wysoko – człowiek opiera się łokciami
- klawiatura za mała – zespół cieśni nadgarstka za 1 … 2 …
- barki unoszą ramiona – wszystko napięte – to musi boleć
- monitor za nisko więc kark będzie bolał już wieczorem
To można inaczej? Proszę bardzo:
Tu powyżej jednak Pani Barbie co się garbi. Brak oparcia na fotelu i garb gotowy. Monitor ma jednak dobrze ustawiony. Na wprost wzroku. Klawiatura cóż … takie ten producent robi. Ma być „stylowo”, a nie ergonomicznie …
Zawroty i bóle głowy – Cierp ciało …
Spowodowane przeciążeniem oczu, nieergonomicznym stanowiskiem pracy, częstym korzystaniem z okularów i stresem. Biorą się też od górnych odcinków kręgosłupa.
Dolegliwości natury psychicznej
Dają o sobie znać na stanowisku pracy lub w jego bezpośrednim otoczeniu. Przypuszczalne przyczyny: zaburzenia widzenia, elektrostres.
Podsumowując
Nie tak dawno w artykule opisywałem jak przydatne dla Twojego biznesu mogą być gry komputerowe: https://sukcesstudio.pl/gry-komputerowe-ucza-biznesu/ One też mocno potrafią dać w kość jeżeli przesadzamy z ich dawkowaniem.
Twoje Ciało – Twoje zasady. Jednak też Twój ból. Przede wszystkim to Ty będziesz cierpieć. Zaręczam Ci, że bardzo. Możesz sprawić by tak nie było. Może chociaż trochę mniej.
- Pracuj na laptopie najkrócej jak możesz.
- Jeżeli musisz pracować na laptopie – podłącz go do dobrego monitora i dobrej klawiatury.
- Monitor powinien być ustawiony tak, by patrzeć na wprost.
- Co 15 minut popatrz daleko … np. przez okno. Postaraj się dostrzec szczegóły jak najdalej.
- Monitor powinien mieć podobna jasność do otoczenia. Jednak nie pracuj po ciemku.
Kim jestem?
Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.
Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.
Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.
Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.
Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.