Największe błędy przy zakładaniu firmy

Tym razem postanowiłem wskazać największe błędy przy zakładaniu firmy. Jakie błędy najczęściej popełniają młodzi stażem przedsiębiorcy, które mają wpływ na działalność nowo otwartej firmy?

Brak życiowego celu

Idealnie jest jeżeli Twój biznes pokrywa się z Twoim hobby.

Jeżeli praca jest twoim hobby nie przepracujesz jednego dnia.

Tak owszem mówi stare powiedzenie, ale co to ma wspólnego z praktyką? Przede wszystkim praca często zabija hobby. Pokaże to na moim przykładzie. Kiedyś robiłem sporo zdjęć bo chciałem, bo lubiłem to robić. Kiedy jednak przez parę lat MUSIAŁEM robić zdjęcia przestało mi to sprawiać taka frajdę jak dotychczas. Czy teraz wybiorę się gdzieś ot tak z aparatem w dłoni? Prawie się to nie zdarza. Owszem robię wiele zdjęć telefonem komórkowym – jednak nie są to takie zdjęcia jakie mogłem robić lustrzanką.

Na pewno warto uporządkować swoje życie. Przede wszystkim przemyśleć kwestie związane z rodziną (relacje), pieniędzmi, zdrowiem, pracą, hobby i tym o czym często zapominamy – rozwojem osobistym (PRO – permanentny rozwój osobisty)

Heksagon szczęścia - Fryderyk Karzełek - Klub 555
Heksagon szczęścia – Fryderyk Karzełek – Klub 555

Mając uporządkowane życie dużo łatwiej jest nam zająć się biznesem. I tak jak mówi Maciej Aniserowicz:

Ludzie nie mają biznesów. To biznesy mają ludzi…

Czy Ty będziesz mieć biznes czy …

Brak życiowego celu
Brak życiowego celu

Brak biznesplanu

Jaki masz plan na biznes? Co innego testowanie pewnych pomysłów, co innego wdrażanie większych przedsięwzięć. Tutaj ryzyko też jest dużo większe. Przede wszystkim nie namawiam Cię do tego by wzorem wielu guru opracowywać plany w wszystkich szczegółach. Chyba że chcesz pozyskać pieniądze. Od banku? Od inwestora? Wtedy musisz przedstawić obliczenia, cyferki, całą dokumentacje. Jednak nie namawiam do biznesów zaczynających się od słów: najpierw muszę pożyczyć ….

Jeżeli nie umiesz zarządzać swoim drobnym budżetem nie będziesz umiał (umiała) zarządzać większymi pieniędzmi. Musisz się tego powoli nauczyć.

Jeżeli potrafisz tak zrobić że ze stu złotych zrobisz 200 to próbuj dalej. Z tysiącem. Z 10.000. Następnie z 100.000. Jak to potrafisz z milionem nie będzie problemu. Będziesz mieć wyniki – masz co przedstawić inwestorowi. Inwestor jak już musisz pożyczać pieniądze będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż… bank. Dlaczego? Dlatego, że często oprócz finansów inwestora dostajesz w pakiecie jego mentoring, doświadczenie, a często również znajomości. To dużo więcej warte od pieniędzy. To tez zwiększa szanse Twojego biznesu na sukces.

Brak biznesplanu?
Brak biznesplanu?

Brak reklamy – błędy przy zakładaniu firmy

Przede wszystkim jeżeli chodzi o reklamę to największym błędem przy zakładaniu firmy jest … jej brak.

  • Przecież wszyscy wiedzą, że ja to sprzedaje / robię.
  • Po co mi szyld – sąsiedzi wiedzą, że to tutaj.
  • Po co mi strona internetowa – w mojej piwnicy wszyscy wiedzą co mogą u mnie kupić.

Często jest tak, że ludzie nawet komunikują robię TO mam w ofercie TAMTO, ale co z tego?! Skoro nie ma wyraźnej informacji: mogę kupić u Ciebie TO, mogę zamówić u Ciebie TAMTO.

Komunikat musi być jednoznaczny.

Klient jest jak facet w relacjach damsko – męskich – nie domyśli się.

Sygnał ma być jasny i jednoznaczny.

Spotykam sporo przedsiębiorców którzy maja siedziby, wyposażenie, i wszystko niby jest ok, ale na pytanie – Czy mogę prosić o ofertę? – głupieją.

Dlaczego?

Bo wszystko zostało zaplanowane idealnie w szczegółach. Oprócz najważniejszego – oferty, cennika i … reklamy.

Reklama spersonalizowana
Reklama spersonalizowana

Brak zbadania rynku

Badania rynku w klasycznym wydaniu to mnóstwo analiz, wywiadów, danych itp. Co za tym idzie tez dużo kosztów. Nie da się taniej? W większości wypadków da się. Tylko to wywraca to pojęcie do góry nogami. Jednak moje doświadczenia pokazują że ma to jak najbardziej sens. Chcesz więcej zobacz materiał na ten temat poniżej:

Nie uwzględnienie wszystkich kosztów

To wbrew pozorom jeden z najtrudniejszych tematów. Jednak od niego nie uciekniesz. Przede wszystkim warto sobie te koszty wypisać. Pamiętaj, że im więcej masz tym większe są koszty. Zatrudnienie pracownika to też koszty.

Od samego początku warto wprowadzić dyscyplinę finansową. Jak zarządzać biznesem najlepiej uczyć się od praktyków którzy osiągają konkretne wyniki. Jednym z nich jest Mirek Burnejko zobacz jego materiał pod tym adresem: https://youtu.be/6QhWxOhn_cQ?t=180

Brak reklamy - błędy przy zakładaniu firmy
Brak reklamy – błędy przy zakładaniu firmy

Założenie, że wszystko zrobisz sam / sama

Możesz wszystko zrobić samemu. Osobiście uważam że warto nauczyć się samemu szczególnie procesu pozyskiwania klienta jak i sprzedaży, marketingu. Jednak często może warto zapłacić za konsultację, doradztwo np. moje.

DARMOWE KONSULTACJE - sprzedaż i marketing
DARMOWE KONSULTACJE – sprzedaż i marketing

Możesz skorzystać z darmowej konsultacji którą oferuję.

Jeżeli interesuje Ciebie taka rozmowa, postaraj się zebrać jak najwięcej szczegółów na temat który chcesz poruszyć, a następnie zapraszam Cię do przejścia na stronę darmowych konsultacji klikając na przycisk poniżej – tam dowiesz się więcej na ten temat:

Pamiętaj też o tym, że:

Przedsiębiorca to człowiek który potrafi zlecić część pracy innym, a nie ktoś kto wykonuje wszystko samemu.

Często o tym zapominamy, a jednak to właśnie tak powinna wyglądać Twoja praca.

Założenie, że wszystko zrobisz sam / sama
Założenie, że wszystko zrobisz sam / sama

Błędy których lepiej unikać

Jeżeli chcesz więcej na ten temat zapraszam do obejrzenia mojego filmu na ten temat dostępnego pod linkiem: https://youtu.be/VLHBWIVkRAM lub bezpośrednio tutaj:

Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

Dodaj komentarz