Inżynier informatyk podpowiada 3 kroki na nowy rok

Inżynier informatyk podpowiada

Inżynier informatyk podpowiada jak dobrze rozpocząć rok od strony informatycznej. Kilka kroków które zaoszczędzą Ci kłopotów w nowym roku.

Jako człowiek uczęszczający (do serwerowni) i praktykujący swój zawód od ponad 25 lat postanowiłem podzielić się kilkoma przykazaniami 😉 na nowy rok.

Jaką najważniejszą radę może dać inżynier informatyk?

Jako inżynier informatyk wymieniłbym trzy najważniejsze obszary wymagające w nowym roku zajrzenia:

 1. Aktualizacje – zarówno sprzętu jak i oprogramowania
 2. Zmiana haseł
 3. Beckup – czyli kopie, dokumentów, ważnych maili
Inżynier informatyk podpowiada 3 kroki na nowy rok
Inżynier informatyk podpowiada 3 kroki na nowy rok

A jak aktualizacje

Na początek aktualizacje oprogramowania. Połączę ten temat ze zmianą haseł ponieważ po części jedno łączy się z drugim.

Hasła są jak majtki – Zmieniaj je często, nie zostawiaj na widoku i nie pożyczaj obcym.

Źródło: Niebezpiecznik.pl

Personal Computers PC – komputer osobisty

Na komputerze warto sprawdzić aktualność systemu, jego bezpieczeństwa.

zabezpieczenia Windows 10
zabezpieczenia Windows 10

W wypadku popularnego często obecnie Windows 10 warto sprawdzić czy aktualizuje się dostępny w systemie program antywirusowy, można tez wymusić skanowanie dokładne całego dysku i ewentualnie dysków zewnętrznych.

Ochrona przed wirusami i zagrożeniami.
Ochrona przed wirusami i zagrożeniami.

Strona internetowa WordPress

Jeśli masz stronę internetową którą samemu administrujesz sprawdź czy jest aktualna wersja oprogramowania, wtyczek, szablonów, tłumaczeń i innych komponentów. Warto sprawdzić też zawartość strony, może niektóre informacje się zmieniły i wymagają aktualizacji. Może warto zmienić też hasła.

Jeżeli tego nie kontrolujesz za często może warto zobaczyć w statystyki:

 • Ilość odwiedzających stronę,
 • Co najczęściej oglądają odwiedzający,
 • Jak długo oglądają zamieszczone treści,
 • Skąd przybyli – informacje na temat źródeł ruchu na stronie – to posłuży do dalszych działań na ten rok
 • Które linki najlepiej działają
 • Może z któregoś mediów społecznościowych jest większy ruch?

Dla osoby świadomie prowadzącej firmę, rozkręcającą swój biznes są to bezcenne informacje. Pokazują jaką strategię przyjąć na nowy rok, jaki kierunek wybrać działań marketingowych i reklamowych.

Jeżeli nie wiesz jak się za to zabrać, co zrobić zapraszam na DARMOWE konsultacje:

Darmowa konsultacja

Skorzystaj z darmowej konsultacji

Wypróbuj mnie – sprawdź czy warto ze mną porozmawiać.

Umówmy się na rozmowę, w dogodnym dla obu stron terminie. Porozmawiajmy przez około 15 minut. Przede wszystkim jeżeli stwierdzisz, że to co proponuje ma dla Ciebie sens i wartość, będziemy działać dalej.

Jeżeli stwierdzisz, że nie ma to dla Ciebie sensu – lub ja stwierdzę, że nie mam możliwości Ci pomóc cóż – na tym zakończymy – nie każdemu mogę pomóc.

Zapewniam pełną poufność naszej rozmowy i dyskrecję.

Inżynier informatyk poleca – Media społecznościowe – jak o nie zadbać

Szczególnie wtedy gdy traktujesz swoje media społecznościowe poważnie – czyli wiesz dobrze, że to narzędzie do budowania twojej marki osobistej, ważne by o nie zadbać. Aktualność danych szczególnie kontaktowych to podstawa. Może warto uzupełnić – zmienić swoje BIO. Warto przejrzeć zdjęcia, materiały multimedialne i może zrobić porządek. Cześć rzeczy na pewno warto usunąć. Sprawdź to.

Na pewno warto zmienić hasła do swoich mediów.

Zmiana hasła Facebook

 • Kliknij ikonę w prawym górnym rogu Facebooka.
 • Następnie kliknij kolejno Ustawienia i prywatność oraz Ustawienia.
 • Kliknij opcję Bezpieczeństwo i logowanie.
 • Teraz kliknij Edytuj obok pozycji Zmień hasło.
 • Wpisz bieżące i nowe hasło.
 • Kliknij opcję Zapisz zmiany.
Zmiana hasła co jakiś czas to podstawa bezpieczeństwa
Zmiana hasła co jakiś czas to podstawa bezpieczeństwa

Instagram – zmiana hasła

Dotknij trzech linii w prawym górnym rogu i wybierz ustawienia (na urządzeniu mobilnym) lub kliknij „Edytuj profil” na komputerze. Wprowadź aktualne hasło oraz dwukrotnie wpisz nowe hasło.

Zmiana hasła Twitter

Na komputerze:

Po zalogowaniu kliknij w ikonę swojego profilu w górnym prawym rogu, aby wysunąć menu z listą dostępnych opcji. Z rozwijanego menu wybierz zakładkę „Ustawienia i prywatność”.

Po przejściu do ustawień prywatności wybierz z lewej strony zakładkę „Hasło”. Pojawi się formularz, pozwalający zmienić Twoje obecne hasło. Wpisz najpierw swoje aktualne hasło, a następnie poniżej wpisz dwukrotnie nowe hasło i kliknij „Zapisz zmiany”. Nowe hasło zostanie wprowadzone od razu.

Na telefonie:

Uruchom aplikację Twitter, a następnie wysuń menu z lewej strony za pomocą gestu przesunięcia palcem od lewej krawędzi ekranu w prawo.

Z wysuniętego menu wybierz opcję „Ustawienia i prywatność”. Pojawi się lista ustawień aplikacji Twitter. Wybierz w tym miejscu zakładkę „Konto”, aby przejść do ustawień związanych z bezpieczeństwem i danymi Twojego konta.

Pojawi się kolejna lista opcji, wśród których znajdziesz swoją nazwę użytkownika, adres e-mail i numer telefonu. Pod tymi danymi wyświetla się pole „Hasło”.

Dotknij tego pola, aby wyświetlić opcję zmiany hasła. Na ekranie wyświetli się teraz krótki formularz, w którym musisz wpisać swoje dotychczasowe (aktualne) hasło, a także dwukrotnie nowe hasło, które chcesz ustawić. Po wypełnieniu pól dotknij przycisku „Zmień hasło”, aby potwierdzić zmianę hasła.

Personal branding - budowa swojego brandu poprzez media społecznościowe
Personal branding – budowa swojego brandu poprzez media społecznościowe

Aktualizacje sprzętowe – laptop – komputer

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego komputera, skonsultuj się z informatykiem bądź innym specjalistą czy nie da się z Twojego sprzętu wyciąć więcej.

Na dzień dzisiejszy dołożenie pamięci RAM, zmiana dysków starych talerzowych (HDD) na SSD potrafi zdziałać cuda.

Inżynier informatyk podpowiada
Inżynier informatyk podpowiada

Reinstalacja systemu – dzięki temu pozbycie się wielu nie używanych aplikacji, aktualizacje do najnowszych wersji programów też często przyspiesza komputer.

Praca zdalna – może warto zadbać o miejsce pracy?

Może w tym roku warto zwiększyć komfort swojej pracy?

Zmienić monitor, na lepszy i większy.

Do laptopa dokupić klawiaturę jeżeli więcej pracujesz stacjonarnie na nim, a nie mobilnie. W ten sposób zainwestujesz po części w swoje zdrowie – na starość może mniej będą boleć nadgarstki? W tym wypadku rozważ zakup stacji dokującej – czasem można taka zakupić za grosze więc po co się męczyć.

Nawet w domu jak pracujesz dużo przy komputerze, zwróć uwagę na swoją postawę przy pracy. Monitor na odpowiedniej wysokości, odpowiednie krzesło (wiem na kanapie wygodniej ale… to Ty będziesz potem cierpieć.

B- jak backup czyli kopia

Zalecam minimum raz do roku wykonanie kopii dokumentów, zdjęć i filmów z telefonu, komputera. Wszystkiego co uważasz za cenne. Obecnie nie jest dużym kosztem zakupienie dysku twardego – polecam w tym wypadku wolniejsze a większe dyski twarde.

Kopia na innym dysku

W wypadku pracy na laptopie niemal obowiązkowe jest dla mnie posiadanie dysku zewnętrznego na którym tworzone są kopie – nawet tego wszystkiego co jest w Twoim profilu na laptopie, czy nawet kilku profili jeżeli ze sprzętu korzysta kilka osób. Dysk zostawiamy np. w domu. Nie nosimy go ze sobą! Po przyjściu do domu, powiedzmy co weekend podpinamy na chwile do komputera i wykonujemy kopie zapasową.

Jaką najważniejszą radę może dać inżynier informatyk? - Rób kopię swoich danych.
Jaką najważniejszą radę może dać inżynier informatyk? – Rób kopię swoich danych.

Postępując w ten sposób tracisz dane najwyżej z ostatniego tygodnia. Nawet jak ktoś ukradnie ci laptopa czy go po prostu zgubisz – twoje dane są bezpieczne.

Osobiście wole kopić 3 dyski twarde po 2 TB niż jeden 6 TB dlatego że w razie czego mam większe szanse na to, że moje dane w razie czego będą dostępne.

Osobiście ważne dane staram się trzymać w dwóch różnych miejscach na różnych nośnikach.

Inżynier informatyk poleca – Kopia w chmurze

Warto mieć skonfigurowana tzw. kopię w chmurze.

W wypadku Windows 10 domyślnie jet możliwość konfiguracji takiej kopii z wykorzystaniem OneDrive za darmo 5GB miejsca. Na Windows 7 trzeba doinstalować ręcznie ten program. Możesz też skorzystać z Dropbox za darmo 2GB miejsca i fajna aplikacja na telefon i komputer lub chociażby z Google Drive która to usługa oferuje 15GB miejsca za darmo.

Osobiście mam wszystko tak skonfigurowane, że codziennie lub co drugi dzień moje dokumenty, skrypty, artykuły, programy – wszystko to co napiszę jest wysyłane w chmurę.

Inżynier Informatyk z Lublina - zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych.
Inżynier Informatyk z Lublina – zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych.

Ale tu uwaga – w chmurę nie wysyłam dokumentów strategicznych, umów z klientami itp. rzeczy. Wiem o przypadkach gdzie dane z chmury wyciekały. Są rozwiązania które gwarantują bezpieczeństwo jednak nie są to rozwiązania bezpłatne.

Kopia większych ilości danych

O ile dokumenty zajmują mało miejsca to największym problemem jest kopia plików multimedialnych. Zdjęć, filmów itp. to wszystko zajmuje dużo miejsca i dlatego wymaga innych rozwiązań.

Na temat kopii zapasowych nagrałem swojego czasu video tam zamieściłem kilka cennych porad jak zadbać o kopie jak, w tani sposób to robić. Link do filmu jest tutaj: https://youtu.be/CWxFmGy3ZZc

Jeśli wolisz obejrzeć bezpośrednio – proszę bardzo:

Inżynier informatyk – Nowy rok – nowe wyzwania – nowe możliwości

Nowy rok to nowe wyzwania: więcej, lepiej, łatwiej. To często też nowe możliwości. Zabezpiecz się w tym nowym roku przed porażką, rozczarowaniem, klęską zwracając uwagę na rzeczy które opisałem w moim artykule.

Ludzie żartują, że wino z roku 2020 najlepiej otwierać w obecności egzorcysty. Jednak to przede wszystkim od Ciebie zależy jaki będzie ten Twój nowy rok.

Życzę Ci aby był jednym z najlepszych w Twoim życiu 😉

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz