Dobra strona B2B – jak to zrobić?

Strona b2b

Strona B2B. W tym artykule dowiesz się czym jest sprzedaż B2B, czym różni się od B2C oraz jak stworzyć dobrą, funkcjonalną stronę B2B.

Czym różni się sprzedaż B2B od sprzedaży B2C?

B2B (ang. business-to-business) – skrót pochodzący z języka angielskiego oznaczający transakcje pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi; określenie relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami (w odróżnieniu od relacji pomiędzy przedsiębiorstwami i klientami indywidualnymi, określanymi jako B2C).

https://pl.wikipedia.org/wiki/B2B

Sprzedaż B2B (Business-to-Business) i B2C (Business-to-Consumer) różnią się na wiele sposobów. Przedstawię Ci teraz najważniejsze różnice pomiędzy nimi:

Cel

Jedną z najważniejszych różnic jest cel transakcji. Celem sprzedaży B2B jest proponowanie produktów i usług innym firmom. W sprzedaży B2C celem jest sprzedaż produktów bezpośrednio klientom indywidualnym.

Liczba klientów

W sprzedaży B2B sprzedawcy mają zwykle mniejszą liczbę klientów, ale wiąże się to z większymi zamówieniami i dłuższymi cyklami sprzedażowymi. W B2C mamy zazwyczaj do czynienia z większą liczbą klientów, ale zamówienia są mniejsze, a cykle sprzedażowe odpowiednio krótsze.

Złożoność usług

Produkty i usługi w sprzedaży B2B są zazwyczaj bardziej złożone. Sprzedawcy muszą dodatkowo posiąść wiedzę techniczną i umiejętności negocjacyjne, aby skutecznie sprzedawać swoje produkty. W sprzedaży B2C produkty są zwykle mniej złożone, a sprzedawcy skupiają się przede wszystkim na marketingu i kreowaniu wizerunku swojej marki.

Wymagania klientów

Nie trudno zauważyć, że klienci biznesowi zwykle mają bardziej złożone wymagania dotyczące produktów i usług niż konsumenci indywidualni. Strony B2B zazwyczaj oferują bardziej zindywidualizowane i spersonalizowane podejście do klientów, gdyż sprzedają produkty lub usługi na większą skalę i muszą bezpośrednio odpowiadać na potrzeby klientów biznesowych.

Komunikacja

Komunikacja na stronach B2B jest bardziej fachowa i zorientowana na specyficzne potrzeby i wymagania klientów biznesowych. Strony B2B często wykorzystują język branżowy i specjalistyczne terminy.

Relacje biznesowe

W sprzedaży B2B relacje biznesowe są bardzo ważne. Klienci biznesowi oczekują od sprzedawców długoterminowej współpracy opartej przede wszystkim na zaufaniu i dobrych efektach. W sprzedaży B2C relacje są zazwyczaj mniej ważne, ponieważ klienci indywidualni często dokonują zakupów jednorazowo.

Strona b2b - różnica pomiedzy b2b a b2c
Strona B2B – różnica pomiędzy B2B, a B2C

Jak stworzyć dobrą stronę B2B?

Tworzenie dobrej strony B2B wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w stworzeniu strony B2B, która będzie dobrze spełniała swoje funkcje:

Określ swoje cele

Zanim zaczniesz projektować stronę, zastanów się jakie cele chcesz osiągnąć. Na czym najbardziej Ci zależy? Czy chcesz przyciągnąć nowych klientów, zwiększyć sprzedaż, a może udostępniać informacje dla stałych klientów? Jasne cele pomogą Ci przede wszystkim dobrać odpowiednie elementy strony, dopasowane do potrzeb Twoich i Twoich klientów.

Zrozum swoją grupę docelową

Przeprowadź badania dotyczące swojej grupy docelowej, aby dowiedzieć się, czego mogą oczekiwać od potencjalnej strony internetowej. Jakie informacje są dla nich ważne? Jakie problemy chcą rozwiązać? Dostosuj treść i funkcje strony tak, aby odpowiadały ich potrzebom. Nie sztuką jest zrobić stronę, na której nie będzie można znaleźć żadnych przydatnych informacji.

Zadbaj o funkcjonalność strony

Zadbaj o to, żeby Twoja strona była łatwa w nawigacji. Użytkownicy powinni mieć przede wszystkim łatwy dostęp do informacji i być w stanie szybko znaleźć to, czego szukają. Upewnij się, że główne menu jest klarowne i przejrzyste, a wszystkie podstrony są logicznie poukładane. Pamiętaj, że Twoja strona powinna być responsywna i dobrze prezentować się nie tylko na komputerach, ale też na na urządzeniach mobilnych.

Dobrze reklamuj swoje usługi

Przedstaw swoje produkty lub usługi w sposób klarowny i przekonujący. Udostępnij szczegółowe informacje, opisy cech, korzyści i ceny. Zastanów się przede wszystkim nad tym, co może interesować potencjalnych klientów i postaraj się sprostać ich oczekiwaniom.

Zadbaj o stronę wizualną

Projekt strony powinien być profesjonalny, atrakcyjny i zgodny z identyfikacją wizualną Twojej firmy. Dobrze zastosowane kolory, czcionki i grafiki pomogą w budowaniu marki i przyciąganiu uwagi użytkowników.

Ułatw kontakt

Umieść na stronie formularze kontaktowe, które umożliwią potencjalnym klientom łatwe skontaktowanie się z Tobą. Upewnij się, że formularze są proste i krótkie, a dane kontaktowe są widoczne i łatwe do znalezienia.

Zainteresuj się SEO

Wprowadź odpowiednie techniki SEO, aby Twoja strona była dobrze widoczna w wynikach wyszukiwarek. Wybierz odpowiednie słowa kluczowe, zoptymalizuj zawartości strony i linki, aby podnieść pozycję Twojej strony w wyszukiwarkach internetowych.

BLOG Strony internetowe

BLOG Strony internetowe

Odkryj nasz blog o tworzeniu, poprawianiu i naprawianiu stron. Najlepsze praktyki i rozwiązania w jednym miejscu.

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową która przyciągnie klientów i zwiększy sprzedaż, nasz blog to idealne miejsce dla Ciebie!

Jesteśmy przede wszystkim ekspertami w dziedzinie tworzenia stron internetowych.

Nasze porady pomogą Ci stworzyć witrynę, która będzie nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna i przyjazna dla użytkowników.

Strona b2b - dlaczego strony dla b2b robi się inaczej
Strona B2B – dlaczego strony dla B2B robi się inaczej

Strona B2B – podsumowanie

Główne różnice między sprzedażą B2B a B2C to cel, liczba klientów, złożoność produktów, wymagania klientów, proces decyzyjny i relacje biznesowe. Choć te dwa rodzaje sprzedaży znaczni różnią się miedzy sobą, łączy je niejako wspólny cel – zaoferowanie klientom jak najlepszych usług.

Tworząc stronę przeznaczoną dla B2B warto wziąć pod uwagę to, czym ta sprzedaż wyróżnia się na tle sprzedaży dla klientów indywidualnych. Pomoże Ci to przede wszystkim lepiej dostosować funkcjonalność strony i zapewni jej skuteczność. A warto – ma to ogromny na ogólne funkcjonowanie firmy i to, w jaki sposób postrzegają ją klienci.


Jeżeli chcesz rozszerzyć swoją wiedzę na temat stron internetowych i dowiedzieć się krok po kroku jak zabrać się za tworzenie strony internetowej w B2B, możesz przeczytać ten artykuł:


Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]