Twój plan B czyli backup

Kopia zapasowa, czy też z angielskiego backup to jedno z podstawowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo danych. Jak to robić jednak przy minimalnym budżecie? Czy w ogóle jest możliwe robienie tego w tani sposób?

Przyjmuje się, że do backupu czy też kopii zapasowej w firmach najlepsze są rozwiązania profesjonalne. Jednak często takie rozwiązania są też kosztowne i często gdy trzeba ciąć koszty są … zaniedbywane. W takim razie zawsze lepsze marna kopia niż żadna. Jednak sens kopi która nie daje się przywrócić jest żaden.

Ludzie dzielą się na tych co robią kopię i na tych co … jeszcze nie robią.

Ważność danych podstawowe założenia

Na początek zastanowiłbym się jakie dane kopiować, jak często i … gdzie

Mała firma to na pewno kopia danych księgowych, danych z aplikacji oraz kopia dokumentów. Jeżeli firma zajmuje się pracą z wykorzystaniem komputerów np. grafik, montażysta filmowy, fotograf to ważny jest też backup projektów.

Jak często wykonywać kopie? Odpowiem tak jak prawnik czy księgowa przy pytaniu o możliwość optymalizacji podatkowej – to zależy.

Sam jeżeli pracuje nad ważnym projektem kopię wykonuje czasem nawet kilka razy dziennie jeżeli nanoszę „globalne zmiany”. Wszystko zależy od ilości „przetwarzanych” danych itp. W wypadku osobistych dokumentów, raz na tydzień wystarczy. Jeżeli są to często modyfikowane dokumenty może jednak być warta rozpatrzenia kopia codzienna.

Twój plan B czyli backup
Twój plan B czyli backup

Szkoda mi czasu na backup

Szkoda mi czasu na kopię. To częste słowa tych którzy jej nie robią. Jednak nawet na komputerze domowym nie jest to problemem ustawić rozwiązania które wykonają nam kopię najważniejszych plików. Kopia będzie wykonywana np. w trakcie wyłączenia komputera lub w czasie wykrycia dłuższej bezczynności – kiedy my w tym czasie poszliśmy zrobić … kawę. W wypadku Windows 10 kopia z wykorzystaniem darmowego OneDrive po skonfigurowaniu robi się automatycznie wysyłając nasze dokumenty w chmurę.

Gdzie robić backup
Gdzie robić backup

Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem będzie spakowanie dokumentów w „paczkę” i dopiero wtedy wysłaniem w chmurę. Dzięki temu przesyłamy mniej danych mniej obciążając łącza. Można do tego wykorzystać darmowego 7-zipa którym można spakować plik korzystając z linii poleceń:

7za.exe a -mx=9 c:\Archiwum\Dokumenty.7z c:\users\twój użytkowanik\Documents\

Gdzie robić backup

Taka podstawową kwalifikacje na dzień dzisiejszy podzieliłbym na 3 podstawowe grupy:

  • Kopia na nośnikach przenośnych – pendrive, dyski przenośne itp.
  • Stałe rozwiązania – streamery, macierze dyskowe, komputery do backupu
  • Rozwiązania chmurowe – wysyłanie kopi w chmurę – OneDrive, Google Drive, Dropbox itp.
Backup danych na pendrive
Backup danych na pendrive

Dużo danych – duży problem

Sporym problemem bywa kopia zapasowa dużej ilości danych. Backup w wypadku fotografa, czy filmowca to często ilości terabajtowe. Na ten temat przygotowałem rok temu film który nie stracił bardzo na aktualności:

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.



Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]