Twój plan B czyli backup

Kopia zapasowa, czy też z angielskiego backup to jedno z podstawowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo danych. Jak to robić jednak przy minimalnym budżecie? Czy w ogóle jest możliwe robienie tego w tani sposób?

Przyjmuje się, że do backupu czy też kopii zapasowej w firmach najlepsze są rozwiązania profesjonalne. Jednak często takie rozwiązania są też kosztowne i często gdy trzeba ciąć koszty są … zaniedbywane. W takim razie zawsze lepsze marna kopia niż żadna. Jednak sens kopi która nie daje się przywrócić jest żaden.

Ludzie dzielą się na tych co robią kopię i na tych co … jeszcze nie robią.

Ważność danych podstawowe założenia

Na początek zastanowiłbym się jakie dane kopiować, jak często i … gdzie

Mała firma to na pewno kopia danych księgowych, danych z aplikacji oraz kopia dokumentów. Jeżeli firma zajmuje się pracą z wykorzystaniem komputerów np. grafik, montażysta filmowy, fotograf to ważny jest też backup projektów.

Jak często wykonywać kopie? Odpowiem tak jak prawnik czy księgowa przy pytaniu o możliwość optymalizacji podatkowej – to zależy.

Sam jeżeli pracuje nad ważnym projektem kopię wykonuje czasem nawet kilka razy dziennie jeżeli nanoszę „globalne zmiany”. Wszystko zależy od ilości „przetwarzanych” danych itp. W wypadku osobistych dokumentów, raz na tydzień wystarczy. Jeżeli są to często modyfikowane dokumenty może jednak być warta rozpatrzenia kopia codzienna.

Twój plan B czyli backup
Twój plan B czyli backup

Szkoda mi czasu

Szkoda mi czasu na kopię. To częste słowa tych którzy jej nie robią. Jednak nawet na komputerze domowym nie jest to problemem ustawić rozwiązania które wykonają nam kopię najważniejszych plików. Kopia będzie wykonywana np. w trakcie wyłączenia komputera lub w czasie wykrycia dłuższej bezczynności – kiedy my w tym czasie poszliśmy zrobić … kawę. W wypadku Windows 10 kopia z wykorzystaniem darmowego OneDrive po skonfigurowaniu robi się automatycznie wysyłając nasze dokumenty w chmurę.

Gdzie robić backup
Gdzie robić backup

Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem będzie spakowanie dokumentów w „paczkę” i dopiero wtedy wysłaniem w chmurę. Dzięki temu przesyłamy mniej danych mniej obciążając łącza. Można do tego wykorzystać darmowego 7-zipa którym można spakować plik korzystając z linii poleceń:

7za.exe a -mx=9 c:\Archiwum\Dokumenty.7z c:\users\twój użytkowanik\Documents\

Gdzie robić backup

Taka podstawową kwalifikacje na dzień dzisiejszy podzieliłbym na 3 podstawowe grupy:

  • Kopia na nośnikach przenośnych – pendrive, dyski przenośne itp.
  • Stałe rozwiązania – streamery, macierze dyskowe, komputery do backupu
  • Rozwiązania chmurowe – wysyłanie kopi w chmurę – OneDrive, Google Drive, Dropbox itp.
Backup danych na pendrive
Backup danych na pendrive

Dużo danych – duży problem

Sporym problemem bywa kopia zapasowa dużej ilości danych. Backup w wypadku fotografa, czy filmowca to często ilości terabajtowe. Na ten temat przygotowałem rok temu film który nie stracił bardzo na aktualności:

Dodaj komentarz