Media społecznościowe w marketingu B2B

Media społecznościowe w marketingu B2B

Media społecznościowe stanowią integralną część współczesnego świata i odgrywają kluczową rolę w dziedzinie marketingu B2B. Łączą różnorodne aspekty komunikacji, interakcji i współpracy. Platformy społecznościowe kształtują sposób, w jaki przedsiębiorstwa nawiązują relacje z innymi firmami oraz w jaki prezentują swoje oferty. Jaka jest rola mediów społecznościowych w marketingu B2B oraz co wpływa na sukces w Social Mediach? Dowiedz się w jaki sposób wykorzystać potencjał mediów społecznościowych i osiągnąć sukces w marketingu B2B.

Dlaczego dużo firm błędnie używa Social Media w marketingu B2B?

Większość początkujących marketerów czuje się „mocna” w Social Mediach. Dlaczego? Dlatego, że używają ich na co dzień i spędzają tam bardzo dużo swojego czasu. Tworzenie wszystkich treści wydaje im się po prostu łatwe i niewymagające. Traktują je jako narzędzie do rozwiązania wielu problemów, mimo, że nie zawsze tak jest. Są one bardzo efektywnym narzędziem w marketingu B2B, ale tylko wtedy, kiedy są poprawnie używane i kreowane. Co się stanie gdy potraktujemy media społecznościowe jako rozwiązanie naszych problemów np. braku klientów, małego zainteresowania usługą/produktem? Okazać się może, że wcale tak naprawdę nie wiemy, jakie treści powinniśmy tworzyć lub jaką platformę wybrać. Zabraknie nam idei, a cała spójna wizja Social Mediów, jako łatwe narzędzie marketingowe, okaże się być nie lada wyzwaniem.

Media społecznościowe w marketingu B2B
Media społecznościowe w marketingu B2B
Tekst został przygotowany na podstawie podcastu NSM

Tekst ten powstał między innymi na podstawie podcastu NSM – Nowoczesna Sprzedaż i Marketing – Szymona Negacza. Zawiera jego autorskie opracowania i know-how, należące do niego i jego firmy SellWise.

Materiały są dużej wartości merytorycznej, dlatego zachęcam do zapoznania się z nimi:

Szymon Negacz – SellWise

Szymon Negacz jest właścicielem grupy firm SellWise, oferującej: doradztwo, szkolenia i rekrutacje. Jak pisze firma SellWise na swojej stronie:

Wierzymy, że prawdziwy rozwój sprzedaży to proces, dlatego pracujemy od A do Z. Przeprowadzamy audyt, wspólnie z klientem przygotowujemy strategię, procesy i wdrażamy narzędzia IT, a na koniec – profesjonalnie szkolimy i uzupełniamy zespół. 

Zapoznaj się z ofertą SellWise na ich stronie:

Jakie są najpopularniejsze media społecznościowe wybierane w marketingu B2B?

LinkedIn

Najczęściej, gdy mówimy o Social Mediach w kontekście B2B to na pierwszą myśl przychodzi nam LinkedIn. Bezkonkurencyjna platforma dla firm B2B, skoncentrowana na profesjonalnych relacjach, rekrutacji, edukacji branżowej i networkingu. Liczba osób, do których możemy dotrzeć dzięki tej platformie jest bardzo duża. Jest on jednym z najlepszych narzędzi do docierania do wyższej kadry menadżerskiej w Polsce.

Jest to przede wszystkim absolutny środek lejka, który budujemy jako chmurę bardzo wielu styków. Po tych stykach klient może się samodzielnie poruszać. LinkedIn jest jedna z takich chmurek. Jest on kluczowym lejem wśród punktów styku, umożliwia on podróż klientom do innych punktów i nawigację po nich. Dodatkowo pozwala na to, że możemy się komunikować nie tylko z przyszłymi klientami, ale również z klientami obecnymi. Zwiększa on dodatkowo konwersje z pozostałych kanałów.

Media społecznościowe w marketingu B2B - Linkedin
Media społecznościowe w marketingu B2B – Linkedin

Twitter

Drugim jednym z popularniejszych serwisów jest Twitter. Szybka, publiczna platforma, doskonała do dzielenia się aktualnościami, treściami branżowymi, uczestnictwa w dyskusjach i budowania świadomości marki. Komunikacja do poszczególnych segmentów jest tam bardzo skuteczna. Krótkie tweety i trendingowe tematy pozwalają na efektywną komunikację i monitorowanie opinii w branży. To skuteczne narzędzie w budowaniu relacji biznesowych i zwiększaniu zasięgu wśród profesjonalnej społeczności.

Media społecznościowe w marketingu B2B - Twitter
Media społecznościowe w marketingu B2B – Twitter

YouTube

Idealne miejsce do udostępniania wideo związanych z usługami, produktami i opiniami ekspertów, co wspiera edukację i zaangażowanie klientów. Pomimo, że YouTube zwykle kojarzony jest z filmami, coraz więcej osób decyduje się na publikację podcastów na tym serwisie. Podcasty ostatnimi czasy zyskują na popularności. Pomysł tworzenia podcastów i filmów dotyczących danej branży, specjalizacji czy usługi są genialnym pomysłem na dotarcie do swojej grupy odbiorców.

Media społecznościowe w marketingu B2B
Media społecznościowe w marketingu B2B

Facebook

Facebook w marketingu B2B ma znaczenie, choć mniejsze niż inne platformy. Może służyć do budowy świadomości marki, promocji treści, relacji z klientami oraz targetowania reklam w kontekście biznesowym. Kluczowe jest przede wszystkim precyzyjne targetowanie i dostarczanie wartościowych treści dla właściwej grupy odbiorców. Choć bardziej skoncentrowany na rynku konsumenckim, Facebook może być skutecznym narzędziem do tworzenia społeczności wokół marki B2B i budowania relacji z klientami.

Instagram

Pomimo początkowej koncentracji na wizualnej estetyce, Instagram zyskuje na popularności wśród firm B2B. Umożliwia on pokazanie ludzkiego aspektu firmy i kreatywne ujęcia jej działalności. Okazuje się on najbardziej Quik Response narzędziem umożliwiającym znajdywanie odpowiedzi na pytania. Społeczność na Instagramie może w szybki sposób odpowiedzieć na nasze pytanie. Czasami są to minuty, a bywają momenty, że odpowiedzi pokazują się już w pierwszych sekundach po zadaniu społeczności pytania. Druga korzyść jest taka, że Instagram jest miejscem, gdzie rozmowy i ludzie są znacznie mniej oficjalni niż na np. LinkedInie. Otrzymuje się tam dużo słów wsparcia, szczerych opinii oraz rad.

Tik Tok

Tik Tok, choć pierwotnie kojarzony głównie z platformą dla młodszych odbiorców i krótkimi wideo, zyskuje na znaczeniu także w świecie B2B. Firmy zaczynają dostrzegać potencjał tej platformy do wywoływania zaangażowania i zainteresowania swoją marką, nawet w kontekście rynku biznesowego. Krótkie, kreatywne filmy mogą być wykorzystywane do pokazywania procesów produkcyjnych, udostępniania krótkich porad czy edukowania w ciekawy sposób. Coraz więcej osób mówi: ” Tik Tok w B2B działa!”. I nie jest to zdanie błędne. Tik Tok może dobrze wpływać na wizerunek naszej marki pod warunkiem, że mamy na niego strategię i wiemy, czym chcemy się wyróżnić. Staje się on narzędziem marketingowym, które może pomóc dotarciu do różnych grup odbiorców, także tych związanych z biznesem.

Media społecznościowe w marketingu B2B -tiktok
Media społecznościowe w marketingu B2B -tiktok

Co wpływa na sukces B2B w mediach społecznościowych?

Pomysł

To przede wszystkim kreatywne i innowacyjne podejście do treści, kampanii i interakcji z klientami pozwala wyróżnić się w gąszczu informacji. Tworzenie treści, które są wartościowe, angażujące i zaskakujące dla odbiorców biznesowych, sprzyja przede wszystkim budowaniu zaufania, zainteresowania i relacji. Zastanów się jaki jest Twój pomysł na korzystanie z danej platformy? Co chcesz osiągnąć na danym kanale? Może zależy Ci na sklejeniu lejka marketingowego, tak by punktów styku było dużo? A może Twoim pomysłem jest dotarcie do grupy docelowej w humorystyczny sposób? Pomysłów może być wiele i to one są kluczami do skutecznego marketingu B2B w Social Mediach. Przemyśl to, jaki jest Twój cel korzystania z danej platformy i jaki masz na nią pomysł.

Koloryt

Koloryt w marketingu B2B na mediach społecznościowych jest bardzo istotny. To nic innego jak Twój wyjątkowy sposób prowadzenia Social Mediów. To twoje podejście do przekazywania wiedzy np. humorystyczne reelsy lub tworzenie treści merytorycznych i ściśle związanych z tematyką Twojej branży. Koloryt tego co mówimy, jak mówimy i jacy jesteśmy jest szczególnie ważny w mediach społecznościowych. Ważne jest przede wszystkim by pokazać siebie i to jacy jesteśmy, a nie przejmować kolorytu innych. Wykreuj swój własny, indywidualny styl, który będzie Cię wyróżniał. Niech będzie on kojarzony tylko z Twoją marką, a nie z innymi firmami czy osobami.

Spójność kolorytu z marką

Co to oznacza, że koloryt powinien być spójny z marką? To oznacza przede wszystkim to, że sposób przekazywania treści powinien być spójny z tym co sprzedajesz lub reklamujesz. Często firmy wpadają w pułapkę, gdzie prowadzą działania na mediach społecznościowych bez spójnej strategii. Brak związku między treściami na platformach społecznościowych a ogólną strategią marketingową może prowadzić do utraty wiarygodności i efektywności działań. Dobierz sposób w jaki przekazywać będziesz treści do idei Twojej firmy. Niech Twoje działania w mediach społecznościowych będą spójne z tym, czym się zajmujesz.

Jasność do kogo mówisz

W dzisiejszych czasach można dostrzec, że dużo marek, kolokwialnie mówiąc, się rozwodniło. Niektóre firmy mówią o wszystkim i o niczym. Firmy, starając się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, często skupiają się na zbyt wielu tematach naraz. Tracą w rezultacie wyrazistość i spójność przekazu. Korzystają z wielu platform, tworzą zróżnicowane treści i nie skupiają się na misji i celach marki. Co jest kluczowe do tego, by nie tracić swojej wyrazistości w mediach społecznościowych? Przede wszystkim zrozumienie i określenie swojej grupy docelowej. Są to odbiorcy Twojego produktu, usługi lub treści. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować treści, komunikację i strategię marketingową do ich potrzeb, preferencji i problemów. Twórz dla nich treści atrakcyjne, angażujące i wartościowe, które przyciągną ich uwagę, zainteresują i przekonają do Twoich propozycji.

Odpowiedni dobór mediów

Odpowiedni dobór mediów w marketingu B2B to kluczowy krok. Wybierz odpowiednią platformę i format przekazywania treści. Może w Twoim przypadku odpowiedni będzie Instagram i tworzenie krótkich, dynamicznych reelsów, a może LinkedIn z merytorycznymi publikacjami. Aby zilustrować podam Ci przykład. Chcesz sprzedać kolorowe skarpetki w kwiatki. Wybierzesz pisanie merytorycznego postu na temat kolorowych skarpetek w kwiatki na LinkedInie? Czy stworzenie krótkiej treści wideo z z popularną muzyką na Tik Toku lub Instagramie? Odpowiedź nasuwa się sama. Na Linkedinie wyróżnić się możesz pisząc post reklamujacy np. przygotowanie przez Ciebie druków reklamowych dla danej firmy. To będzie wówczas miejsce, gdzie będziesz mógł dotrzeć do swojej grupy docelowej w skuteczny sposób. Skoncentruj się przede wszystkim na tym, co chcesz przekazać i w jaki sposób chcesz to zrobić. To sprawi, że Twoje przekazy staną się bardziej wyraziste i trafne.

Media społecznościowe w marketingu B2B
Media społecznościowe w marketingu B2B

Konsekwencja i regularność

Zaczynając przygodę z nowymi platformami społecznościowymi, nie bój się, jeśli wydają się skomplikowane. To zupełnie normalne, że na początku mogą być niejasne. Ważne jest, abyś dał sobie czas na naukę i eksperymentowanie. Nie ma potrzeby oczekiwać natychmiastowych sukcesów. Podobnie jak Rzym nie został zbudowany w jeden dzień, zdobycie wiedzy i doświadczenia w mediach społecznościowych wymaga cierpliwości i systematycznego działania. Skoncentruj się na tym, co potrafisz najlepiej. Wybieraj treści i formaty, które czujesz, że pasują do Twojej marki i będą interesujące dla Twojej grupy odbiorców. W miarę jak poznajesz daną platformę i jej użytkowników, z czasem zrozumiesz, co działa najlepiej.

Dobór osoby

W przypadku zarządzania kontem w mediach społecznościowych, osoba odpowiedzialna za treści i komunikację może być zarówno konkretną osobą, jak i reprezentować całą firmę. Ustal kto jest „aktorem” Twoich Social Mediów czy to jest dana osoba czy cała firma? Zadecyduj kto będzie reprezentować Twoją markę. Ostateczny wybór między osobą prywatną a kontem firmowym zależy od strategii firmy, celów marketingowych, jej kultury organizacyjnej oraz sposobu komunikacji z odbiorcami. Istotne jest, aby wybór ten był zgodny z identyfikacją marki i przynosił skuteczne rezultaty.

Inna strategia na każde Social Media

Kreowanie treści na różnych mediach społecznościowych to umiejętność dopasowania przekazu do specyfiki każdej platformy. Ważne jest zrozumienie celów, jakie chcemy osiągnąć na danej platformie, oraz skoncentrowanie treści wokół nich. Strategia korzystania z danej platformy ma swój początek w Twoim pomyśle.

Media społecznościowe w marketingu B2B
Media społecznościowe w marketingu B2B

Podsumowanie

Podsumowując media społecznościowe w marketingu B2B mają ogromne znaczenie. Kluczowe jest wybranie odpowiednich platform, które pozwolą dotrzeć do Twojej grupy docelowej. Ważne by były one jednocześnie komfortowe w obsłudze i spójne z Twoim pomysłem. Kreowanie treści na różnych mediach społecznościowych to zadanie wymagające zaangażowania i cierpliwości. Zrób przede wszystkim to, co pasjonuje Cię najbardziej i przekazuj swoje treści w sposób autentyczny i przekonujący. Miej swój własny, wyrazisty koloryt, określ swoją grupę docelową i twórz konsekwentnie treści dopasowane do wizji Twojej marki.

Jeśli interesuje Cię temat kreowania mediów społecznościowych i jesteś ciekawy jak opracować skuteczną strategię content marketingową, która skupi się na dostarczaniu właściwych treści na odpowiednich etapach lejka zapraszam Cię do strony:

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]