Koszt strony internetowej

Koszt strony internetowej to też wiele rzeczy z tym powiązanych. Trudno wybrać ofertę komuś kto nie zna się na tym. Postaram się to omówić w tym artykule.

W artykule postaram się oprzeć przede wszystkim na własnych wieloletnich doświadczeniach zarówno przy pracy z klientami jak i „nierówna walką z technologią” czyli ciągłym poszukiwaniem nowszych rozwiązań i możliwości.

Strona internetowa na lata

Przede wszystkim ustalmy jedno – strona internetowa to nie dom. Nie projektujemy jej na lata. Na dzień dzisiejszy technologia bardzo się zmienia. W ciągu ostatnich nawet 10 lat zmiany nastąpiły ogromne. O ile pierwsze strony internetowe które wykonywałem ponad 20 lat temu tworzyłem pisząc kod w notatniku systemowym, później w coraz lepszych narzędziach, edytorach – wiem już wtedy były narzędzia „piszące kod” jednak takie strony były wolniejsze od moich z zoptymalizowanym kodem, to technologia zmieniała się przez lata bardzo mocno.

Stronę budujemy na dwa, trzy maksymalnie pięć lat

Kiedyś gdy skończyłem budować stronę była ona na lata. Zmieniały się niektóre teksty i czasem zdjęcia na nowsze. Tylko tyle. Teraz już tak nie jest. Prawdopodobnie powyższe stwierdzenie może być zaskakujące. Jednak zadaj sobie pytanie jak często zmieniasz telefon? Wiem są tacy co zostają wierni urządzeniu Nokia 3310, ale mówimy tu o smartfonach. Większość po 2-3 latach działa coraz wolniej i coraz mniej wydajnie. Dlaczego? Bo zastosowane w nowszych urządzeniach technologie i komponenty pozwalają nowszym urządzeniom na wiele więcej niż starszym.

Dokładnie to samo dotyczy stron internetowych. Przykład – proszę bardzo: sporo stron które powstało 2-3 lata temu nie wiedzieć czemu nie jest responsywnych. Czyli nie ma osobnej wersji strony pod telefony komórkowe, czy też tablety. Od bodajże dwóch lat jest to wymóg Google które wymusza zmian na twórcach i właścicielach stron. Strony które nie są responsywne na dziś są „zrzucane” z wyników wyszukiwań Google jeżeli nie spełniają tych zasad.

SukcesStudio.pl - strona responsywna
SukcesStudio.pl – strona responsywna

W ostatnich latach doszły wymogi prawne które są obowiązkowe – informacja o ciasteczkach i chociażby polityka prywatności. W wypadku instytucji informacje BIP i Deklaracja Dostępności cyfrowej i architektonicznej.

informacje BIP i Deklaracja Dostępności cyfrowej i architektonicznej
informacje BIP i Deklaracja Dostępności cyfrowej i architektonicznej

Wnioski z tego wynikające są następujące – strona musi być stale aktualizowana i w miarę potrzeb przebudowywana.

Czas powstania strony

Kiedyś strona powstawała kilka dni – tygodni. Obecnie mając content na stronę (tekst, grafiki) uruchamiam docelowo w kilka godzin. Owszem żeby nie było – kilka dni zajmuje mi jeszcze optymalizacja, konfiguracja itp. Ale fakt, faktem strona jest widoczna w kilka godzin. Najczęściej ostatnio dłużej trwa propagacja domeny na serwerach DNS, niż uruchomienie działającej i widocznej strony.

Oczywiście powyżej mówię o prostej stronie, a nie bardzo skomplikowanej. Zakładam też, że są materiały do strony teksty, grafika itp. Zdarzają mi się sytuacje kiedy przekazanie materiałów trwa … lata. Jednak obecnie nie dopuszczam do takich sytuacji.

Wymagania klienta a … budżet

Ze strona internetową jest jak z samochodem: Czy ładnym czy brzydkim pokonasz tą samą drogę – z tym, że ładnym pokonasz ja bardziej prestiżowo.

Wymagania klienta a ... budżet
Wymagania klienta a … budżet

Nie chce przez to powiedzieć, że strona nie musi być ładna. Przede wszystkim strona powinna być czytelna i funkcjonalna, oraz szybka. Strony z śliczna grafiką na pewno robią wrażenie jednak często nie są za szybkie.

Strona internetowa jest przede wszystkim dla klientów. Jeżeli to co znajdą na niej rozwiązuje ich problemy to sięgną po portfel. W innym wypadku tylko pooglądają.

Sporo firm zajmujących się projektowaniem stron internetowych nie podaje dokładnych cen na stronie. Dlaczego tak robią? Z powodu tego, że dość trudno wycenić stronę nie znając potrzeb klienta, jego oczekiwań itp.

Wszystkie kolejne poprawki, darmowe demo itp. rzeczy kosztują. Ja wiem że często zdarza się, że klienci tak jak w sklepie z ubraniami chcą zmierzyć jak najwięcej. Jednak tak jak i w sklepie docelowo płacą za to.

Uważasz, że nie? Przecież w sklepie za ciuch płacisz więcej niż wynosi cena hurtowa. Czasem nawet dwa razy więcej ponieważ sklep musi doliczyć koszt przymierzania, zniszczenia przez ciągłe przymierzanie itp.

Podobnie jest z stroną internetową – są firmy które mogą wykonać kilka – kilkanaście projektów stron. Tylko strona docelowo kosztuje u nich 30tysięcy złotych.

Od czego zależy koszt strony internetowej?

Koszt strony internetowej zależy od następujących czynników:

  • Wielkości strony
  • Zastosowanej technologii
  • Jakie funkcjonalności zawiera strona
  • Tego co dostajemy w pakiecie – hosting, domena, itp.
  • Ponadstandardowe moduły – np.: system zamówień
  • Dodatki, wiżety
  • Optymalizacja pod SEO
  • Integracje np. z Social Media

Koszt strony internetowej – przykładowe oferty

Aby przybliżyć realne koszty stron internetowych postanowiłem wyszukać kilka ofert do porównania.

Poniższe przykłady ofert uzyskałem po wpisaniu w Google zapytania: koszt wykonania strony internetowej

Nie zamieszczam wszystkich wyników wyszukania ponieważ niektóre firmy mimo że piszą w tytule cennik nie podają go wyraźnie na stronie, a tego oczekiwałem by zrobić zrzuty ekranowe.

Przykład 1 – firma Empressja

Poznańska firma Empressja

Koszt strony internetowej - Empressja
Koszt strony internetowej – Empressja

Strona firmy: https://www.empressia.pl/

Przykład 2 – firma TS Projekt

Firma z Rymanowa TS-PROJEKT Tomasz Suwała

https://projektowaniestroncennik.pl/

Przykład 3 – firma SukcesStrony

Cena strony internetowej - SukcesStrony
Cena strony internetowej – SukcesStrony

Strona główna firmy: https://sukcesstrony.pl/

Przykład 4 – THE NEW LOOK

Firma – agencja z Łodzi – THE NEW LOOK to połączenie agencji interaktywnej, agencji kreatywna i agencji SEO.

Cennik strona na WordPress THE NEW LOOK
Cennik strona na WordPress THE NEW LOOK

Strona główna Agencji: https://thenewlook.pl/

Przykład 5 – Soluma Interactive Grzegorz Wiśniewski

Firma z Elbląga Soluma Interactive Grzegorz Wiśniewski – Web Design & UX, Graphic Design, Marketing, Copywriting.

Cennik tworzenia stron www - Soluma Interactive
Cennik tworzenia stron www – Soluma Interactive

Strona główna: https://soluma.pl/

Mój klient – mój przyjaciel

Moich klientów staram się traktować jak swoich przyjaciół. Traktuję ich z szacunkiem. Są ekspertami w tym czym się zajmują. Moja oferta jest skierowana przede wszystkim do małych firm, mikroprzedsiębiorstw. Już dawno doceniłem współpracę z lepszymi ode mnie. Współpracuje więc z grafikami, copywriterami, specjalistami z różnych dziedzin, aby strony które wykonuje były coraz lepsze.

Wiem, że moi klienci świetne znają swój biznes, ale nie mają czasu zajmować się stroną internetową, czy też mediami społecznymi.

Moja oferta to kompleksowa obsługa informatyczna i marketingowa dla firmy,

aby jej właściciel nie musiał się tym zajmować tylko mógł skupić się na swoim biznesie.

Moim celem jest wieloletnia współpraca, a nie wykonanie strony i zakończenie na tym współpracy. Pracę staram się wykonać jak najlepiej korzystając z swojej wiedzy, którą staram się cały czas aktualizować, oraz swojego wieloletniego doświadczenia – o tym możesz poczytać na stronie o mnie: https://sukcesstudio.pl/o-mnie/

Poniżej zamieszczam link do mojej obecnej oferty:

Cennik wykonania strony internetowej

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]