Bezpieczeństwo informatyczne – nie daj się tak łatwo

Bezpieczeństwo informatyczne czy to w firmie czy to w domu to często zadbanie o podstawowe elementy. W artykule wymieniam 4 najważniejsze obszary na które warto zwrócić uwagę.

Cztery najważniejsze elementy o które warto zadbać to:

  • zabezpieczenia sieci firmowej oraz bezprzewodowej,
  • analiza systemów kopii zapasowej,
  • sprawdzanie aktualności oprogramowania antywirusowego oraz konfiguracji serwerów,
  • weryfikację procedur, z zakresu IT.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych polega na tym,

że użytkownik może na nich polegać,

Zabezpieczenia sieci firmowej oraz bezprzewodowej

Na temat tego, że bezpieczeństwo sieci jest istotne powstało już wiele książek, filmów i innych materiałów. Jednak nie zabezpieczone zupełnie sieci komputerowe to norma. Jednak normą powinno być odpowiednie uporządkowanie przewodów, gniazd. Ich odpowiednie opisanie. Oznakowanie. Jak to wygląda w praktyce? Lepiej nie ruszać puki działa.

Codzienną praktyką są sieci wi-fi które nie są zabezpieczone lub … używają hasła dostarczonego przez producenta. Administrator nie zmienił hasła po konfiguracji routera. Tak niezabezpieczone sieci to raj dla ludzi którzy nawet nie są hakerami. Po prostu z nudów wchodzą do takiej sieci i w najlepszym razie tylko poprzeglądają to do czego mają dostęp.

Bezpieczeństwo informatyczne
Bezpieczeństwo informatyczne sieci

Bezpieczeństwo informatyczne – kopia zapasowa

Sam temat kopii zapasowych nie dawno opisywałem w artykule poświęconym temu zagadnieniu: https://sukcesstudio.pl/twoj-plan-b-czyli-backup/

Ostatnio istną plagą są maile wysyłane pod przypadkowe adresy poczty elektronicznej. Przede wszystkim dobre zabezpieczenie antywirusowe w sporej części blokuje takie sytuacje gdzie taki mail czyni szkody na komputerze. Przede wszystkim jednak zaznaczam – w sporej części. To oznacza mówiąc wprost, że jednak część mimo super zabezpieczenia udaje się zakazić komputer lub czasem komputery w sieci. I tu z pomocą może przyjść nam kopia zapasowa. Gorzej jak jej nie ma lub jest ale nie nadająca się do niczego co na jedno w sumie wychodzi. Co wtedy? Czy firma będzie działać bez komputerów, bazy klientów?

Antywirus – Bezpieczeństwo informatyczne

To, że na komputerze powinno być zainstalowane oprogramowanie antywirusowe to wiedzą wszyscy. Jednak to, że darmowe programy są do wszystkiego czyli do niczego nie każdy potrafi zrozumieć. Wszyscy klienci antywirusów typu Avast itp. są świetnymi klientami dla informatyków odzyskujących dane (w tym dla mnie też). Dziękuję Wam, że jesteście tak oszczędni i zapewniacie mi pracę 😉

To jednak nie wszystko.

Specjaliści mówią, że firma która ma dalej komputery z Windows 7 sama prosi się o kłopoty. To samo dotyczy wczesnych wersji Windows 10. Jednak są firmy gdzie sporo komputerów ma jeszcze Windows XP. To jakie dziury w oprogramowaniu są na serwerach nie ma nawet o czym mówić.

Brak aktualizacji, wgranych poprawek to norma. Kto ma to robić jak sporo firm oszczędza na informatykach.

Bezpieczeństwo informatyczne
Bezpieczeństwo informatyczne – procedury IT

Bezpieczeństwo informatyczne – procedury IT

To nas nie dotyczy bo moja firma ma tylko dwa komputery. Jak bardzo się mylisz. Dwa komputery to już duże możliwości. Poziomy uprawnień, dostęp wszystkich do wszystkiego to częste zaniedbania w firmach. Niestety szczególnie gdy jest rotacja zatrudnionych pracowników warto zadbać o bezpieczeństwo komputerów, danych, a w szczególności danych osobowych.

Wszystkie powyższe tematy bardziej dokładnie omawiam w filmie który można obejrzeć jak i posłuchać do czego zachęcam: https://youtu.be/_TWgBhnP6hs lub zobacz poniżej:

Dodaj komentarz