Konsultant biznesowy czy lepiej coach, mentor, trener?

Konsultant biznesowy

Konsultant biznesowy zwykle oferuje specjalistyczne porady, mające na celu wdrożenie rozwiązań, które przyniosą firmie ekonomiczne korzyści. Jednak co tak naprawdę różni konsultanta od mentora, trenera i coacha? To właśnie chce przedstawić w tym artykule.

Zacznijmy może na początek od definicji:

Konsultant biznesowy – kto to jest?

Konsultant biznesowy to zawód o szerokim zakresie, polegający na doradzaniu, analizowaniu i świadczeniu innych usług na rzecz firm w celu zapewnienia im sukcesu. Obejmuje on szeroki zakres usług, od marketingu, przez HR, po transakcje kapitałowe, czy wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych.

Ile kosztuje doradztwo biznesowe?

Średni koszt pracy konsultanta w wakacje 2022 wynosi od 150 do 300 zł za godzinę przy rozliczeniu godzinowym lub od 1500 zł za miesiąc przy stałej współpracy.

Konsultacje, to często niewielka inwestycja w stosunku do osiągniętego zysku.

Konsultant biznesowy - przejdzie Twoją drogę razem z Tobą
Konsultant biznesowy – przejdzie Twoją drogę razem z Tobą

Czym różnią się coach, mentor, trener i konsultant?

Kim jest Trener?

Podstawową rolą trenera jest rozwijanie wiedzy, umiejętności i postaw, które pozwolą Ci osiągnąć Twoje osobiste cele. Zadaniem trenera jest określenie, jakie kompetencje Ty lub Twój zespół powinniście rozwijać, aby wprowadzać pozytywne zmiany w firmie. Następnie przekazuje on wiedzę i techniki, które pomogą Ci to osiągnąć.

W wypadku sprzedaży rzeczy, których można się w ten sposób nauczyć, to przede wszystkim:

 • negocjacje,
 • rozmowy sprzedażowe,
 • zarządzanie czasem,
 • asertywność,
 • techniki sprzedaży i pierwszego kontaktu,
 • pokonywanie obiekcji klientów,
 • negocjacje,
 • pozyskiwanie poleceń,
 • metody kwalifikacji,
 • cold calling
 • mailing.

Kiedy wiesz, co masz robić, ale brakuje Ci wiedzy lub umiejętności, aby to zrobić. Trener pokaże Ci, jak wykonać konkretne zadanie, kiedy należy zachować się w określony sposób i wesprze Cię swoim doświadczeniem na drodze do rozwoju Twoich kompetencji sprzedażowych.

Kto to jest Coach?

Kiedy potrzebujesz chwili refleksji, chcesz zrozumieć jakieś zagadnienie lub temat, dowiedzieć się więcej o sobie, wizualizować idealną ścieżkę rozwoju swojej firmy lub nazwać stan obecny – czas podjąć działanie. Powinieneś zwrócić się do coacha, który wesprze Cię w osiągnięciu Twoich celów i wykorzystaniu w pełni Twojego potencjału.

Coach będzie motywował Cię. Jednak nie odpowie ci na pytanie „co mam zrobić w tej sytuacji?”

Przede wszystkim będzie pomagać w wydobywaniu na zewnątrz ukrytych w Tobie potencjałów i odpowiedzi.

Coach
Coach

Kto to jest mentor?

Mentor to człowiek z dużym doświadczeniem, często nie tylko biznesowym, ale też życiowym. Jeżeli potrzebujesz konkretnych rad co możesz zrobić w danej sytuacji, to skorzystanie z pomocy mentora będzie świetnym pomysłem.

Przede wszystkim mentor zapyta o wyzwania, problemy, pomoże ustalić w czym jesteś świetny / świetna, a jakie obszary, kompetencje warto rozwinąć.

Podzieli się swoim doświadczeniem i pomoże wspólnie opracować plan działania.

Mentor zajmie się on oceną i ulepszaniem twoich pomysłów na rozwiązanie problemów lub rozwój firmy – poprzez bazowanie na zebranym przez niego samego doświadczeniu, życiowym i oczywiście też zawodowym.

Przede wszystkim będzie wspierał w dojściu do celu.

Kto to jest konsultant?

Doświadczony konsultant, miał okazję wypróbować to co proponuje, w kilku firmach. Nie jest tak, że rozwiąże wszystkie Twoje problemy, jednak wiele rzeczy pomoże Ci naprowadzić na odpowiednie tory.

Konsultant jest przede wszystkim osobą, która zrobi porządne rozeznanie w twojej firmie, zaprojektuje zmiany, które są potrzebne, abyś osiągnął / osiągnęła swoje cele biznesowe. Konsultant w odróżnieniu od trenera, zrobi to z tobą.

Jeżeli ustalisz jako cel dotarcie do punktu X, konsultant na początku ustali gdzie się tak naprawdę znajdujesz. Zwykle jego praca zaczyna się od tego, że bardzo dokładnie ustala on stan dzisiejszy, w którym jest Twoja firma.

Dopiero po tym omawia zdefiniowany przez Ciebie cel.

Co ciekawe zdarza się, że mając wiedzę o stanie firmy, oraz o tym gdzie się obecnie znajduje okazuje się, że cel warto skorygować, a czasem wręcz okazuje się że inny cel będzie bardziej realny do realizacji.

Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł.

Robert Kiyosaki
Coach, mentor, trener i konsultant
Coach, mentor, trener i konsultant

Co obejmują konsultacje biznesowe?

Konsultacje biznesowe realizowane są na wielu płaszczyznach. Często zakres obejmuje nie tylko zagadnienia dotyczące bezpośredniego rozwoju biznesu – często także:

 • zarządzanie ryzykiem,
 • zarządzanie zmianą,
 • restrukturyzację,
 • zmianę funkcjonowania modelu biznesowego od strony formalno-prawnej, a także struktury organizacyjnej

W wypadku bardziej specjalistycznych zagadnień może obejmować:

 • wdrożenie procesów sprzedaży,
 • marketin automation,
 • wdrożenie procesów pozyskiwania leadów,
 • instalacje i wdrożenie oprogramowania wspomagającego procesy sprzedaży,
Mentoring
Mentoring

Wypróbuj mnie za darmo!

Darmowa konsultacja to możliwość sprawdzenia co mogę Ci zaproponować.

Przetestuj mnie i moją wiedzę bez żadnych zobowiązań, czy też ryzyka.

Darmowa konsultacja

Skorzystaj z darmowej konsultacji

Wypróbuj mnie – sprawdź czy warto ze mną porozmawiać.

Umówmy się na rozmowę, w dogodnym dla obu stron terminie. Porozmawiajmy przez około 15 minut. Przede wszystkim jeżeli stwierdzisz, że to co proponuje ma dla Ciebie sens i wartość, będziemy działać dalej.

Jeżeli stwierdzisz, że nie ma to dla Ciebie sensu – lub ja stwierdzę, że nie mam możliwości Ci pomóc cóż – na tym zakończymy – nie każdemu mogę pomóc.

Zapewniam pełną poufność naszej rozmowy i dyskrecję.

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz