Konsulting biznesowy

Marketing internetowy 6 dróg do sukcesu

Konsulting biznesowy jest często niedoceniany, szczególnie przez młodych przedsiębiorców. Jednak często konsultacje lub doradztwo pozwala zyskać i/lub zaoszczędzić miliony. Dlaczego warto skorzystać z konsultacji, co tak naprawdę dają konsultacje i doradztwo przede wszystkim o tym jest ten artykuł.

Zacznijmy od definicji

Przede wszystkim spotkaniem się z tym wielokrotnie, że wiele osób nie do końca rozumie po co są konsultacje i na jakie może liczyć po tym korzyści. Dlatego na początek przede wszystkim chciałbym wyjaśnić podstawowe pojęcia.

Definicje znalezione na stronach Wikipedii:

Konsulting (ang. consulting „doradztwo”) – dziedzina zarządzania zajmująca się szeroko pojętym doradzaniem podmiotom gospodarczym, najczęściej dużym organizacjom. Osoba pracująca w konsultingu to konsultant.

Konsulting to szeroka gama usług, od definiowania strategii firmy poprzez reorganizację (restrukturyzację) przedsiębiorstwa i zarządzanie finansowe, aż po zarządzanie kapitałem ludzkim oraz projektowanie i wdrażanie rozwiązań informatycznych (tzw. konsulting informatyczny)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konsulting

Doradztwo informatyczne (konsulting informatyczny) – działalność usługowa w zakresie zastosowań technologii informatycznych. Obejmuje planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Doradztwo_informatyczne

Konsulting biznesowy - konsulting informatyczny
Konsulting biznesowy – konsulting informatyczny

Jaka jest różnica pomiędzy konsultantem, a doradcą biznesowym?

W zakresie doradztwa biznesowego wyróżnić można dwie funkcje, doradcę i konsultanta. Niestety przyjęło się stosować termin konsultant oraz doradca zamiennie, co niestety nie jest poprawne.

Konsultant to osoba, z którą można skonsultować konkretny problem lub pytanie. Możemy w takim przypadku spodziewać się odpowiedzi na te pytania zgodnie z posiadaną przez taką osobę wiedzą. Zaletą konsultacji jest to, że uzyskamy szybko odpowiedź na dany problem, ale nie uzyskamy wsparcia w postaci dochodzenia do najlepszego rozwiązania.

Doradca to osoba, która świadczy usługi z zakresu doradztwa biznesowego. Współpracuje z klientem, pomaga mu zrozumieć problem i poszukuje wspólnie sposobów jego rozwiązania. W tym przypadku uzyskujemy trafniejsze określenie sytuacji problemowej. Ma tu miejsce wspólna refleksja, połączenie wiedzy i doświadczenia dwóch podmiotów mających wspólny cel. Wypracowane rozwiązanie jest wyższej jakości dzięki analizie opartej na faktach, które dostarcza klient oraz umiejętności analitycznych, którymi dysponuje doradca. Dla klienta współpraca z doradcą jest aktywna, ale ma dodatkowy plus w postaci nabycia umiejętności rozwiązania problemu. Co oznacza, że w przyszłości może poradzić sobie w rozwiązywaniu problemów sam.

W Polsce jednak przyjęła się bardziej terminologia konsultant, jako określenie osoby, która doradza.  

Źródło: https://innovaops.pl/doradztwo-biznesowe-na-czym-tak-wlasciwie-polega/

Konsulting biznesowy – konsulting informatyczny

Większość współczesnych biznesów opiera się na zastosowaniu technologii informatycznych. Nawet w wypadku firm, czy biznesów opartych o stare klasyczne technologie, czy też wyroby typu hand made jak np. firma Warsztat Trolla https://warsztattrolla.pl/ sprzedaż i marketing oparte są na technologiach informatycznych. Szczególnie teraz w dobie pandemii większość biznesów musiała przenieść się do sieci. Jedni zrobili to lepiej, inni gorzej. Jeszcze inni nic nie zrobili. Czekaja na koniec. Tylko swojego biznesu czy Pandemii. To pierwsze jest bardziej pewne. Jeżeli nie robisz nic w kierunku rozwoju stoisz w miejscu.

Przykładem niech będzie chociażby branża pogotowia informatycznego. Kiedyś to informatyk jak hydraulik – przyjeżdżał do klienta i na miejscu rozwiązywał problemy klienta. Obecnie często jest to bardziej znany z wielkich korporacji helpdesk gdzie klient dzwoni i dzięki coraz szybszym łączom internetowym jego komputer jest diagnozowany online. Przykład? Proszę bardzo zobacz tutaj: https://sukcesstudio.pl/servicedesk-pomoc-zdalna-it/

Konsulting biznesowy - konsulting informatyczny
Konsulting biznesowy – konsulting informatyczny

Konsulting informatyczny ma dość szeroki zakres. Od sprzętu, oprogramowania, narzędzi informatycznych, poprzez zastosowań systemów wspierających marketing, i przede wszystkim sprzedaż.

Często wydanie kilkuset złotych na konsulting biznesowy – konsulting informatyczny przynoś Ci wartość kilkuset tysięcy złotych.

Czy warto? – stanowczo tak.

Często nawet spojrzenie na dany problem od inne strony, z zupełnie świeżym spojrzeniem, pozwala na znalezienie lepszych i bardziej efektywnych rozwiązań.

Dodaj komentarz