Konsulting biznesowy jest często niedoceniany, szczególnie przez młodych przedsiębiorców. Jednak często konsultacje lub doradztwo pozwala zyskać i/lub zaoszczędzić miliony. Dlaczego warto skorzystać z konsultacji, co tak naprawdę dają konsultacje i doradztwo przede wszystkim o tym jest ten artykuł.
Konsulting biznesowy – Zacznijmy od definicji
Przede wszystkim spotkaniem się z tym wielokrotnie, że wiele osób nie do końca rozumie po co są konsultacje i na jakie może liczyć po tym korzyści. Dlatego na początek przede wszystkim chciałbym wyjaśnić podstawowe pojęcia.
Definicje znalezione na stronach Wikipedii:
Konsulting (ang. consulting „doradztwo”) – dziedzina zarządzania zajmująca się szeroko pojętym doradzaniem podmiotom gospodarczym, najczęściej dużym organizacjom. Osoba pracująca w konsultingu to konsultant.
Konsulting to szeroka gama usług, od definiowania strategii firmy poprzez reorganizację (restrukturyzację) przedsiębiorstwa i zarządzanie finansowe, aż po zarządzanie kapitałem ludzkim oraz projektowanie i wdrażanie rozwiązań informatycznych (tzw. konsulting informatyczny)
Doradztwo informatyczne (konsulting informatyczny) – działalność usługowa w zakresie zastosowań technologii informatycznych. Obejmuje planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Doradztwo_informatyczne
Jaka jest różnica pomiędzy konsultantem, a doradcą biznesowym?
W zakresie doradztwa biznesowego wyróżnić można dwie funkcje, doradcę i konsultanta. Niestety przyjęło się stosować termin konsultant oraz doradca zamiennie, co niestety nie jest poprawne.
Konsultant to osoba, z którą można skonsultować konkretny problem lub pytanie. Możemy w takim przypadku spodziewać się odpowiedzi na te pytania zgodnie z posiadaną przez taką osobę wiedzą. Zaletą konsultacji jest to, że uzyskamy szybko odpowiedź na dany problem, ale nie uzyskamy wsparcia w postaci dochodzenia do najlepszego rozwiązania.
Doradca to osoba, która świadczy usługi z zakresu doradztwa biznesowego. Współpracuje z klientem, pomaga mu zrozumieć problem i poszukuje wspólnie sposobów jego rozwiązania. W tym przypadku uzyskujemy trafniejsze określenie sytuacji problemowej. Ma tu miejsce wspólna refleksja, połączenie wiedzy i doświadczenia dwóch podmiotów mających wspólny cel. Wypracowane rozwiązanie jest wyższej jakości dzięki analizie opartej na faktach, które dostarcza klient oraz umiejętności analitycznych, którymi dysponuje doradca. Dla klienta współpraca z doradcą jest aktywna, ale ma dodatkowy plus w postaci nabycia umiejętności rozwiązania problemu. Co oznacza, że w przyszłości może poradzić sobie w rozwiązywaniu problemów sam.
W Polsce jednak przyjęła się bardziej terminologia konsultant, jako określenie osoby, która doradza.
Źródło: https://innovaops.pl/doradztwo-biznesowe-na-czym-tak-wlasciwie-polega/
Konsulting biznesowy – konsulting informatyczny
Większość współczesnych biznesów opiera się na zastosowaniu technologii informatycznych. Nawet w wypadku firm, czy biznesów opartych o stare klasyczne technologie, czy też wyroby typu hand made jak np. firma Warsztat Trolla https://warsztattrolla.pl/ sprzedaż i marketing oparte są na technologiach informatycznych. Szczególnie teraz w dobie pandemii większość biznesów musiała przenieść się do sieci. Jedni zrobili to lepiej, inni gorzej. Jeszcze inni nic nie zrobili. Czekaja na koniec. Tylko swojego biznesu czy Pandemii. To pierwsze jest bardziej pewne. Jeżeli nie robisz nic w kierunku rozwoju stoisz w miejscu.
Przykładem niech będzie chociażby branża pogotowia informatycznego. Kiedyś to informatyk jak hydraulik – przyjeżdżał do klienta i na miejscu rozwiązywał problemy klienta. Obecnie często jest to bardziej znany z wielkich korporacji helpdesk gdzie klient dzwoni i dzięki coraz szybszym łączom internetowym jego komputer jest diagnozowany online. Przykład? Proszę bardzo zobacz tutaj: https://sukcesstudio.pl/servicedesk-pomoc-zdalna-it/
Konsulting informatyczny ma dość szeroki zakres. Od sprzętu, oprogramowania, narzędzi informatycznych, poprzez zastosowań systemów wspierających marketing, i przede wszystkim sprzedaż.
Często wydanie kilkuset złotych na konsulting biznesowy – konsulting informatyczny przynoś Ci wartość kilkuset tysięcy złotych.
Czy warto? – stanowczo tak.
Często nawet spojrzenie na dany problem od inne strony, z zupełnie świeżym spojrzeniem, pozwala na znalezienie lepszych i bardziej efektywnych rozwiązań.
Zapraszam Cię do skorzystania z darmowych konsultacji:
Skorzystaj z darmowej konsultacji
Wypróbuj mnie – sprawdź czy warto ze mną porozmawiać.
Umówmy się na rozmowę, w dogodnym dla obu stron terminie. Porozmawiajmy przez około 15 minut. Przede wszystkim jeżeli stwierdzisz, że to co proponuje ma dla Ciebie sens i wartość, będziemy działać dalej.
Jeżeli stwierdzisz, że nie ma to dla Ciebie sensu – lub ja stwierdzę, że nie mam możliwości Ci pomóc cóż – na tym zakończymy – nie każdemu mogę pomóc.
Zapewniam pełną poufność naszej rozmowy i dyskrecję.
Kim jestem?
Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.
Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.
Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.
Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.
Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.