Czasem trafia się domena na sprzedaż – klient zrezygnował lub została zakupiona pod projekt który nie został zrealizowany.

Domana – adres internetowy strony

Czym jest domena? Teoretycznie najlepiej zwykle zajrzeć do Wikipedii. OK. Zróbmy to:

Domena internetowa – ciąg identyfikacyjny systemu Domain Name System, który określa zakres autonomii administracyjnej, uprawnień lub kontroli w Internecie. Nazwa domeny składa się z co najmniej jednej części, które są umieszczone w pewnym poddrzewie struktury DNS. Wikipedia

No teraz już wszystko jasne!

Dobra nie będę Ciebie czarować – prawidłowa aczkolwiek trudna definicja.

Więc proponuje prostszą:

Przede wszystkim domena to adres internetowy strony. Każda strona ma swój adres IP. Serwery DNS (Domain Name System) „tłumaczą” adres „cyfrowy” – adres IP – na adres bardziej zrozumiały. Czyli przykładowo adres SukcesStudio.pl

Teraz ktoś jeszcze zapyta:

Super, tylko dlaczego piszesz SukcesStudio.pl, a nie sukcesstudio.pl?

Tak naprawdę powinienem napisać tak jak w wypadku adresów mailowych wszystko małymi literami. Jednak serwer DNS przyjmie obydwie nazwy – sam sobie przerobi na taką z samymi małymi literami. Jednak nie muszę tak pisać, a pisze tak dla tego by adres strony był bardziej czytelny, łatwiejszy do zapamiętania.

Jak dobierać nazwę domeny i dlaczego warto wybrać taka, a nie inną opowiadałem jakiś czas temu w filmiku do którego obejrzenia gorąco zachęcam:

Domena na sprzedaż – obecna oferta

Poniżej domeny będące w obecnej ofercie.

Cena za każdą 999zł – do rozsądnych negocjacji 😉

lublinmakijaz.pl

wizazlublin.pl

krakowskidom.pl

Opcje są dwie – sprzedaż samej domeny lub sprzedaż domeny wraz usługą uruchomienia do razu strony internetowej.