Dobry szef, lider, kierownik – kto to taki?

Pod hasłem dobry szef może kryć się wiele rzeczy. Jednak czasem zadajemy pytanie – jaki powinien być dobry szef? Jakie są cechy dobrego szefa. Czy masz dobrego szefa?

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie artykuł na Linkedin którego autorem jest Magdalena Karwot oto link do artykułu: https://www.linkedin.com/posts/magdalenakarwot_nasza-wiedza-ma-pocz%C4%85tek-w-tym-co-czujemy-activity-6805089229631225856-4-Zu

Tym razem postanowiłem się skupić na tym jak być dobrym przełożonym? Co przez to rozumieć? Jak rozmawiać z szefem? Przede wszystkim chciałbym się skupić na tych relacjach podwładny – przełożony.

Dobry szef
Dobry szef

Magdalena Karwot w swoim artykule pisze między innymi:

Każda sytuacja i każdy Kierownik nauczył mnie czegoś innego:
✔zawsze znajduj czas dla swoich pracowników
✔bądź szczery i nigdy nie kłam
✔traktuj wszystkich równo i rozliczaj prace sprawiedliwie
✔ufaj swoim pracownikom
✔rozmawiaj i słuchaj
✔celebruj sukcesy i chwal swoich pracowników
✔spotykaj się ze swoimi pracownikami poza pracą
✔ kieruj/wspieraj, a nie rządź
✔ bierz porażki na siebie, a sukcesy przypisuj zespołowi

Powyższa lista to przepis na szefa idealnego. Czy jest to jednak możliwe do wykonania? Czy Ty masz takiego szefa?

Dobry szef pozwala na dużą samodzielność w pracy
Dobry szef pozwala na dużą samodzielność w pracy

Mirek Burnejko na temat relacji a szefem

Relacje z szefem trzeba przede wszystkim ustawić tak, żeby pamiętać o tym ze z szefem gracie do tej samej bramki. Jeżeli Twój szef jest nagradzany, awansowany to jeżeli jest dobrym szefem nie zapomni też o Tobie. Chyba, że masz szefa buraka – w tym wypadku nie warto się męczyć na dłuższą metę. Trzeba poszukać innych rozwiązań, aby z takim szefem nie pracować.

Zobacz materiał od 16 minuty

Jaka płaca taka praca?

Niektórzy pracownicy nie potrafią dogadać się ze swoimi szefami. Czasem też jest tak że to szef nie potrafi dogadać się z pracownikami.

Ja udaję że pracuję, a szef udaje, że mi płaci.

I tak to się czasem kręci w naszym świecie.

Jaka praca ... taka wypłata?
Jaka praca … taka wypłata?

Czasem jednak warto porozmawiać z szefem o finansach niż męczyć się (i swego szefa) wiele lat.

Jak prosić o podwyżkę

Alex Barszczewski, człowiek którego bardzo cenię – w jednym ze swoich filmów poruszył temat rozmowy z szefem na temat podwyżki.

Dobry szef - Poproś szefa o podwyżkę
Dobry szef – Poproś szefa o podwyżkę

Jak negocjować podwyżkę, to pytanie, które prawie przy każdej okazji zadają mi młodzi ludzie. Na rynku jest sporo pozycji na ten temat, pełnych mądrych, teoretycznych rad i zaleceń. Mimo tego, każda prawie próba praktycznego negocjowania podwyżki w wykonaniu moich młodych przyjaciół obarczona jest poważnymi błędami popełnionymi na różnych, elementarnych drobiazgach. Często te drobiazgi trudno jest wytłumaczyć komuś „na sucho”. Na Art Business Festival w Krakowie nadarzyła się sposobność, aby „po godzinach” pobawić się takim przypadkiem nagrywając go, a Koleżanka zgodziła się na publikację (wielki dzięki!!!!). Z tego zmontowałem skrócony, nieco chaotyczny materiał, który powinien być przydatny dla młodszych Koleżanek i Kolegów, którzy chcą skuteczniej negocjować podwyżki w firmach, w których pracują.

Poniżej zamieszczam film Alexa:

Jest też oczywiście druga strona medalu. Co jak pracownicy nie pytają szefa o podwyżkę?

Dobry szef - Jak prosić o podwyżkę
Dobry szef – Jak prosić o podwyżkę

Proste, aczkolwiek bardzo ciekawe wyliczenie przedstawił pewien internauta, którego post był swojego czasu mocno cytowany i polecany:

Czy komuś brakuje rąk do pracy?
Czy komuś brakuje rąk do pracy?

Tresura szefa – czy to humanitarne?

Czasem zdarza się tak, że nasz szef nie potrafi zrozumieć pewnych rzeczy. Nie warto eskalować konfliktów. Może warto zastosować inna metodę Aleksa Barszczewskiego którą przedstawia w swoim filmie. Sam Alex wyjaśnia to następująco:

Zmiana zachowań problematycznych partnerów, pracowników, kolegów i szefów. Skutecznie i bez przemocy można wpływać na zachowanie ludzi wobec nas. Jak zmienić postępowanie ludzi, z którymi mamy wielokrotny i powtarzający się kontakt.

Alex wyraźnie podkreśla, że te sposoby to ostateczność. Jednak jeżeli zależy nam na lepszym świecie – no to może za dużo powiedziane, przede wszystkim o własnym otoczeniu pewne metody może warto spróbować. Przede wszystkim jednak warto mieć świadomość, że takie techniki istnieją, nawet po to by mieć świadomość, że inni testują je na nas.

Podsumowując warto pamiętać o powiedzeniu:

Szanuj szefa swego – możesz mieć gorszego.

Nie jednokrotnie ludzie przekonywali się, że wpadali z przysłowiowego deszczu pod rynnę. Dobry szef to skarb. Jeżeli masz takiego to masz sporo szczęścia. Jeżeli nie … może warto takiego poszukać. Dla tych co sami są sobie szefami, warto czasem się zastanowić jaki jest ten nasz wewnętrzny szef. Czy motywuje nas do lepszej pracy, czy też za wykonana pracę nie nagradza.

Jakiego Ty masz szefa?

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Ziegler, jestem inżynierem informatykiem, specjalistą od rozwiązań internetowych, oraz od poprawiania biznesów.

Na co dzień przede wszystkim jestem właścicielem firmy, w której razem z współpracownikami staram się zapewniać kompleksowe wsparcie moich klientów, począwszy od dobrej strony internetowej, budowę / naprawę lejków sprzedażowych, obsługę social media, po video marketing.

Z wykształcenia jestem informatykiem, więc w materiałach które przygotowuje i udostępniam często usłyszysz o nowoczesnych technologiach i o tym jak wykorzystywać je w swojej firmie.

Dzielę się tutaj wiedzą, zdobytym już przez lata doświadczeniem i umiejętnościami które zdobyłem, „naprawiając” biznesy moich klientów.



Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
Cały czas przeglądam ciekawe rzeczy w internecie.
Przede wszystkim subskrybuje też kilka darmowych, a także płatnych newsletterów, oraz słucham podcastów.
Chętnie dzielę się tym co odkryłem z moją społecznością.
Jeżeli chcesz, bym także z Tobą podzielił się swoimi odkryciami, nowościami, publikacjami to zapraszam – zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość na swojego maila.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.

[newsletter_form button_color=”#F39C12″]

Dodaj komentarz